Na přijímané vouchery úřad určil limit, projekt pomáhá jen menším lázním

  9:35
Přínosné pro malé lázeňské domy, problematické pro velká zařízení. Tak hodnotí vouchery ministerstva pro místní rozvoj na lázeňské pobyty Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní České republiky. Podle něj je problém v tom, že antimonopolní úřad omezil počet voucherů, které mohou jednotlivá zařízení přijmout.

Vouchery přitáhly do Františkových Lázní novou klientelu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Eduard Bláha vidí problém v limitech, které stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Omezení se týkají počtu voucherů, které mohou přijmout jednotlivé lázeňské společnosti. Zjednodušeně řečeno je potíž v tom, že malý hotel s nižším počtem lůžek má stejný limit na vouchery, jako obrovská lázeňská organizace s 2 500 postelemi.

ÚOHS totiž označil projekt ministerstva za veřejnou podporu. „Pokud budou existovat limity, ministerskou podporu zkonzumují klienti, kteří by do velkých lázní přijeli i bez ní. Pro ně je příjemným bonusem,“ vysvětlil Bláha.

Na novou klientelu, na kterou kampaň ministerstva cílí především, se pak podle něj nedostane. „A tak (zájemci) odcházejí do menších zařízení, kde mají šanci podporu ještě získat,“ podotkl prezident svazu.

Limity jsou totiž stejné pro malé hotýlky i velké lázeňské organizace, ke kterým se řadí společně s Luhačovicemi i Jáchymov. „Kdybychom od začátku věděli, že projekt ministerstva dostane status veřejné podpory, ani bychom do něj velké lázeňské organizace nehlásili,“ řekl za Svaz léčebných lázní Eduard Bláha.

Za obecné plus považuje fakt, že se nyní o lázeňství jako takovém díky voucherům hodně mluví. „Pozitivní je to i pro menší zařízení, kde česká klientela sanuje výpadek té zahraniční,“ doplnil Bláha.

Například ve Františkových Lázních projekt funguje. Obsazenost se i díky ministerským voucherům aktuálně blíží situaci z loňského roku. Jak pro ČTK uvedl ředitel Lázní Františkovy Lázně Josef Ciglanský, mají aktuálně obsazeno asi 70 procent z celkové kapacity. Loni byla obsazenost o deset procent vyšší.

„Vouchery běží úspěšně a zaplňují kapacity. Zpočátku jsme měli technické potíže, ale ty už se vyřešily. Takže už jsme schopni s vouchery zaplatit, protože už jsou první klienti, kteří končí pobyty,“ uvedl Ciglanský. Poptávka po voucherech je podle něj veliká. „A přináší nám to i nové klienty,“ doplnil.

Projekt voucherů spustilo ministerstvo pro místní rozvoj na začátku července. „Pokud si turista objedná pobyt minimálně na šest nocí a k němu přidá alespoň pět procedur, dostane slevu čtyři tisíce korun,“ představila projekt ministryně Klára Dostálová.

Na akci stát vyčlenil přibližně miliardu korun s tím, že potrvá do konce letošního roku. „Je ale možné ji prodloužit, záleží na vyčerpání zdrojů,“ naznačila Dostálová.