Sněhu je málo, sucho může přijít nečekaně brzy, varují odborníci

  8:58
Prakticky nulové zásoby sněhu společně s nedostatkem spodních vod mohou v letošním roce vést v Karlovarském kraji k nečekaně brzkému příchodu sucha. Vyplývá to z informací státního podniku Povodí Ohře.

Vodní nádrž Jesenice na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Ve vodních nádržích je ale zatím vody dostatek,“ částečně uklidnil mluvčí povodí Jan Svejkovský. Zásobování pitnou vodou tak zatím ohrožené není.

Naplněnost významných vodárenských nádrží spravovaných Povodím Ohře se pohybuje mezi 78 a 84 procenty. Menší nádrže jsou naplněné ze tří čtvrtin a zásobní prostory ostatních vodních děl se pohybují mezi 80 až 100 procenty.

„Pokud jde o zásoby sněhu, aktuálně je to 15 milionů kubických metrů vody,“ konstatoval Vojtěch Bílý, mluvčí ministerstva zemědělství. Oproti loňskému roku je ovšem rozdíl ve sněhových zásobách propastný. Loni ve stejném období bylo na svazích hor 260 milionů kubíků vody.

Jak se bude vyvíjet hrozba sucha, záleží na počasí. „Pokud nebude do konce zimy sněžit a následně na jaře pršet, může sucho přijít nečekaně brzy,“ varoval mluvčí Povodí Ohře.

Touto hrozbou se zabývali zástupci jednotlivých povodí na jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.

Stav vody v nádržích

Povodí Ohře k 10. únoru 2020

  • Stanovice 83 %
  • Skalka 100 %
  • Jesenice 100 %
  • Horka 84 %
  • Nechranice 84 %
  • Přísečnice 78 %
  • Fláje 78 %
  • Újezd 88 %

„Prakticky od začátku roku s obavami sledujeme stav srážek na našem území. Situace se v posledním týdnu alespoň částečně zlepšila, přesto bude velkým problémem chybějící sněhová pokrývka. Nejen že se nedoplní zásoby podzemní vody, ale voda bude pravděpodobně už brzy na jaře chybět i ve vodních tocích,“ řekl ministr na jednání, které se uskutečnilo 11. února.

Tuto hrozbu se snaží vyřešit vodohospodáři snížením odtoků z velkých přehradních nádrží na minimum. I proto jsou přehrady naplněné z více než 80 procent.

Zásobování obyvatel pitnou vodou tak zatím ohroženo není. Podle vyjádření ministerstva však může v létě nastat situace, kdy bude nutné omezit odběry pro průmysl či zemědělství. „Je také pravděpodobné, že se už na jaře dostanou vodní toky do stavu sucha, menší mohou vyschnout úplně,“ naznačil možný vývoj mluvčí ministerstva Bílý.

Omezení odtoků z přehrad na nezbytné minimum je bezprostřední reakcí na vzniklou situaci. „S řediteli státních podniků jsme probírali i dlouhodobá opatření, která nám zajistí dostatek vody i do budoucna. Mírné zimy s nedostatkem sněhu se totiž budou opakovat stále častěji,“ konstatoval ministr Toman. 

Součástí těchto opatření je i výstavba nových vodních děl. Povodí Ohře připravuje novou přehradu Kryry. Ta ovšem situaci v Karlovarském kraji nezmění. Týká se totiž oblasti Blšanska a Rakovnicka, které jsou, co se stavu vody týká, dlouhodobě deficitní.