Vodu vytékající ze skládky vyčistí od pesticidů železo i kořeny rostlin

  12:20
Z výsypky někdejšího lomu Hájek u Hroznětína na Karlovarsku by už v budoucnu neměla vytékat voda kontaminovaná pesticidy. Takový je cíl projektu, za nímž stojí odborníci Technické univerzity Liberec a podniku Diamo. V praxi při tom poprvé využijí technologii Wetland+, vyvinutou právě v Liberci.

„Tato technologie se obejde bez výstavby budov čističek a bez další zátěže prostředí,“ konstatoval Miroslav Černík, vedoucí realizačního projektu.

Vedle toho je Wetland+ také bezúdržbová a dokáže roky fungovat bez zásahu člověka. „Jen jednou za několik let je potřeba doplnit železo v nádrži,“ upřesnil Černík.

Právě železo je po sedimentaci jednou z důležitých částí očisty vody. „Při jeho oxidaci, což je proces rezivění, se razantně redukují látky v jeho okolí. A pesticidy nejsou výjimkou,“ vysvětlil koordinátor projektu.

Voda dále proteče nádržemi s rašelinou, kde dojde k sorpci a biologickému odbourání znečišťujících látek. Finální dočištění je pak na mokřadu. Přirozeným způsobem se o něj postarají kořeny orobince a různých travin a dřevin.

Že systém funguje, se odborníci přesvědčili v letech 2014 až 2015 na zkušebním filtračním poli s mokřadem. Finální projekt vyroste na necelém hektaru plochy pod výsypkou.

Projekt běží od začátku roku, stavba polí pak začne v srpnu. Na podzim příštího roku chtějí odborníci netradiční čističku zkolaudovat. Vodu ze skládky chtějí vyčistit od pesticidu Lindan, který se už od začátku 80. let nesmí používat.

Na sklonku 60. let ovšem bylo na skládce uloženo bez ladu a skladu až pět tisíc tun této látky. Situaci navíc zkomplikoval sesuv části skládky v roce 1977.

Výsledky pilotního projektu čištění vody mohou být využité na přibližně 40 evropských lokalitách, kde je uloženo až 250 tisíc tun Lindanu a dalších pesticidních látek.