Velký vnitroblok starého Chebu se začal měnit, zmizely staré garáže

  9:20
Jeden z největších vnitrobloků starého Chebu se začal měnit. Radnice jej plánuje upravit tak, aby prostor sevřený domy v ulicích Dlouhá a Hradební v budoucnu sloužil k parkování a jeho část i jako zelená oáza k odpočinku obyvatel.

Vnitroblok mezi ulicemi Hradební a Dlouhá v Chebu, pohled ze střechy špejcharu. Garáže už jsou zbourané. (4. ledna 2022) | foto: Martin Stolař, MAFRA

První vlaštovkou nadcházejících změn je bourání řady neudržovaných garáží v centrální části dvora, které dříve sloužily k parkování vozidel městského úřadu. Ty dnes už neexistují. Rozlehlý prostor tak dělí jen část historické zdi.

V budoucnu by tu měla vzniknout nová odpočinková zóna se zelení a lavičkami. Navíc v Dlouhé ulici nově funguje denní stacionář a i klub seniorů a část upraveného vnitrobloku by mohla oběma sloužit jako zázemí. Změny prospějí i unikátnímu objektu historického špejcharu, který se dvorem sousedí.

Právě tady by měl v rámci konceptu Chebské krovy vzniknout další prohlídkový okruh. 

„Přestěhovaly se sem makety jedinečných historických krovů, které vytvořil tesařský mistr Josef Hauer z německého Parksteinu a městu Cheb je věnoval. Časem by zde měla vzniknout expozice, kde si budou moci návštěvníci modely do detailu prohlédnout,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec.

Vzniknou nová parkovací místa

Vyrůst by měla i nová místa k parkování, kterých je v lokalitě starého města s úzkými uličkami akutní nedostatek. V současné době zde vozy parkují živelně na nezpevněných plochách.

„Dalším krokem po bourání garáží bude archeologický průzkum lokality a poté se začnou na chystané práce zpracovávat studie a projekty,“ informoval Tomáš Ivanič z chebské radnice.

Město chce postupně upravit i další vnitrobloky, plány konzultuje na veřejných jednáních s obyvateli. Naposledy přišel na řadu prostor za Židovskou ulicí. Tady to ale bude složitější. Mezi domy se totiž nachází zrušený židovský hřbitov.