Po loňské pauze zní v Kraslicích ruční štemplování velikonočním razítkem

  9:10
Už dva týdny míří na adresu poštovního úřadu v Kraslicích na Sokolovsku stovky mimořádných zásilek. Důvodem je příležitostné velikonoční razítko, kterým poštovní úřednice v tomto týdnu označí desítky kilogramů dopisů a pohledů. Loni měli kvůli pandemické situaci na kraslické poště volno, letos si to ale vynahrazují.

Velikonoční pošta opět úřaduje na poště v Kraslicích, příležitostné poštovní razítko s obrázkem vajíčka v zavinovačce z kvítku zde budou otiskovat do 1. dubna. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ta roční pauza je znát,“ říká nad hromadou zásilek, které do Kraslic chodí už řadu dní, vedoucí pošty Iva Vlčková. Váhu hromady odhaduje na dvacet až třicet kilogramů. „Ale v týdnu ještě přijdou další!“ zdůrazňuje vedoucí pošty. 

Společně s kolegyněmi začala oficiálně razítkovat v pondělí, velikonoční pošta bude v Kraslicích úřadovat do 1. dubna. „Zájem o příležitostné razítko je zatím den ode dne větší a větší,“ doplňuje Iva Vlčková.

Na rozdíl od minulých let si ovšem všímá posunu v zájmu o příležitostné velikonoční razítko. Dříve z Kraslic směřovaly zásilky i do Korey, Austrálie či USA, letos jsou mezi adresáty spíše Evropané, hlavně ale Češi. Všichni bez rozdílu se mohou těšit na příležitostné razítko, jehož autorkou je Ladislava Pechová.

„V obrazu razítka je znázorněna kraslice v zavinovačce z kvítku,“ přibližuje podobu malého uměleckého díla Matyáš Vitík, mluvčí České pošty. 

Postup pro jeho získání je stejný jako v minulých letech. Na pohlednici je nutné napsat adresu toho, komu má přání přijít, a nalepit na ni poštovní známku. Přání v ofrankované obálce je pak nutné odeslat na adresu Velikonoční pošta, 358 01 Kraslice.

Tradice velikonoční pošty začala v Kraslicích v roce 1995. Zpočátku příležitostná razítka tvořil místní rodák Václav Kotěšovec, teď už jsou motivy razítek dané centrálně.

Velikonoční pošta v Kraslicích v roce 2019: