Vary přesunou rozsvícení vánočního stromu na web, v Chebu zůstane kluziště

  15:32
Slavnostně vyzdobené město, a nic víc. Oslavy Vánoc vzaly v Karlových Varech po vyhlášení nouzového stavu za své. Chystané trhy se ruší a slavnostní rozsvěcení vánočního stromu před lázeňským hotelem Thermal se přesouvá do online prostředí. Náhradní plány musejí chystat i další města v kraji.

Na Vánoční trhy v Chebu dopadlo vládní rozhodnutí o jejich zrušení. Akce pro děti chce ale radnice zachovat, proto se už s výrobou ledu na kluzišti u Špalíčku. (26. listopadu 2021) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Protože aktuální situace nepřeje setkávání lidí ve větším počtu, odehraje se rozsvícení vánočního stromu v Karlových Varech online a pouze symbolicky,“ potvrdil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Příprava na advent v Karlovarském kraji

Tradiční ceremoniál tak může veřejnost sledovat o první adventní neděli, 28. listopadu, od 18 hodin, a to výhradně na facebookových stránkách Magistrátu města Karlovy Vary, Vánočních trhů a obchodního centra Varyáda, které je partnerem karlovarských Vánočních trhů.

„Nepůjde o živé vysílání. V uvedenou hodinu se u vánočního stromu nebude konat žádná akce, neproběhne ani žádný doprovodný program,“ zdůraznil mluvčí.

Fakt, že se letošní Vánoce budou muset obejít bez tradičních trhů, zarmoutil i primátorku Andreu Pfeffer Ferklovou.

„Přípravy na trhy probíhaly několik měsíců a podílelo se na nich několik osob, kterým tímto velmi děkuji za jejich trpělivost a odvahu do letošních trhů jít. Věřím, že si občané Karlových Varů a návštěvníci vychutnají alespoň vánoční osvětlení města a krásně nazdobený vánoční strom před Thermalem,“ komentovala aktuální situaci primátorka.

Oslavy se tak v Karlových Varech smrskly pouze na možnost zakoupit si karlovarský vánoční los. K dostání je ve Vřídelní kolonádě. „Vyhrát lze například voucher na kapra či strom od lázeňských lesů. Pro obyvatele města bude od soboty 28. listopadu spuštěna také velká vánoční soutěž o nejoriginálnější vánoční ozdobu, tu mohou soutěžící vlastnoručně vyrobit a dále nosit do budovy magistrátu města,“ dodal Kopál.

Děti zkrátka nepřijdou

Vánoce patří především dětem. Ty si, alespoň v Chebu, nejkrásnější svátky roku užijí. Tamní radnice se totiž rozhodla zachovat charitativní projekty a prvky pro děti, které nejsou v rozporu s nařízením vlády o vyhlášení nouzového stavu. Trhy jako takové ovšem v Chebu také z předvánočního programu škrtli.

„Toto rozhodnutí padlo na základě rozhodnutí vedení města,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec. Na programu tak zůstane stromeček splněných přání a Ježíškův pošťák, což jsou charitativní projekty. „Pro děti pak bude k dispozici kluziště a kolotoč,“ potvrdil starosta.

Nouzový stav se ovšem podepíše i na dalších kulturních akcích. V karlovarském Lidovém domě se kvůli němu neuskuteční hned šest plánovaných koncertů. „Pět je zrušených bez náhrady a vracíme vstupné. Koncert kapely Wohnout přesouváme na 3. prosinec příštího roku,“ potvrdil promotér Vladimír Suchan. Podle jeho vyjádření se neuskuteční ani připravené představení Západočeského divadla v Chebu.

Důvod k nespokojenosti ale budou mít i fanoušci karlovarského extraligového týmu HC Energie.

„Na úterní utkání se Spartou a další domácí utkání HC Energie, která budou odehrána během nouzového stavu, bude umožněn vstup pouze permanentkářům a reklamním partnerům, kteří jsou držiteli sponzorských karet,“ upozorňuje klub na svých webových stránkách. 

Vstupenky, které už si fanoušci zakoupili na utkání se Spartou, ovšem vzhledem k minimálnímu prodanému počtu zůstávají v platnosti. „S ohledem na aktuální vývoj situace sledujte prosím i nadále pozorně náš klubový web a sociální sítě, na kterých budeme o nejdůležitějších změnách informovat,“ nabádá klub.