iDNES.cz

Cheb vítá rytířským turnajem, tancem a jarmarkem Albrechta z Valdštejna

  8:58
Závěr týdne bude v Chebu patřit historii. Dnes město totiž po dvou letech opět slavnostně přivítá vévodu z Valdštejna, kterého ztvárňuje herec Miroslav Kněbort. Stejně jako v roce 1627 do města přijede slavný vojevůdce, vévoda frýdlantský Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna s úmyslem naverbovat nové vojáky do císařské armády.

Valdštejnské slavnosti (25.8.2017) | foto: Martin Stolař, MAFRA

V průběhu dvoudenních oslav nebudou chybět momenty z Valdštejnova tehdejšího pobytu, slavnostní průvod, souboje žoldnéřů, historický jarmark a další akce. Už tradičně ozdobí ulice historického centra lidé v dobových kostýmech.

Slavnosti na náměstí Krále Jiřího zahájí v 17 hodin samotný vévoda a hned poté začne program k uctění slavného hosta. Hudba a tanec, rytířský turnaj na koních a na závěr večera velkolepá ohnivá show. To je program prvního dne slavností. 

V sobotu žoldnéřská družina vévody Frýdlantského rozbije svoje ležení na Chebském hradě. Bude možné zde potkat statečné mušketýry, nebojácné pikenýry, drsné kyrysníky či ohněm bitev ošlehané artileristy.

Fotogalerie

V tamní hradní kapli sv. Erharda a Uršuly se uskuteční učená disputace nad kronikou města Chebu. Vévoda se tu setká s chebským kronikářem Jindřichem Josefem Turkem.

Na chebském náměstí vystoupí karlovarský soubor písní a tanců Dyleň, zahraje hudební skupina Jauvajs, představí se taneční uskupení Equet. Diváci také zhlédnou drezúru koní z vévodovy stáje, nebude chybět dobová módní přehlídka či šermířská škola se skupinou Rectus. V amfiteátru na Krajince představí Divadlo bez střechy zbrusu novou výpravnou komedii o setkání tří zbojnických legend.

V závěru večera městem projde průvod a poté začne dobývání chebských šancí. Večer zakončí koncert skupiny Queen revival Princess a ohňostroj.

V domě, kde vévodu zavraždili, dnes sídlí muzeum

Město Cheb pořádá novodobé Valdštejnské slavnosti od roku 2005. Oslavy spojení slavného vojevůdce a města však mají mnohem delší historii. Pobyt vévody, který Cheb navštívil hned několikrát, a také jeho vraždu v domě na náměstí, kde dnes sídlí muzeum, si zde lidé připomínali už začátkem minulého století.

Úplně první Valdštejnské slavnosti Cheb hostil v roce 1908. Další se konaly v letech 1909 a 1911. Slavnosti se nesly ve stylu historických průvodů a her, které měly co nejvěrněji napodobit atmosféru Valdštejnových pobytů v Chebu. 

Do historických kostýmů se oblékali nejen divadelníci, ale i občané města, kteří se rádi zapojovali do programu. Podobně jako dnes se konaly průvody městem, rekonstrukce bitev a ukázky ze všedního života Albrechta i členů jeho družiny.

zpět na článek