iDNES.cz

Lázeňská města si musejí počkat, verdikt o UNESCO padne až příští rok

  9:08
Odložené jednání fondu kulturního dědictví UNESCO se už letos neuskuteční. Karlovy Vary společně s dalšími lázeňskými městy z celé Evropy si tak na verdikt, zda bude nominace Great Spas of Europe (Slavné lázně Evropy) úspěšná, musejí počkat.

Prázdná prostranství v lázeňském centru Karlových Varů. Pohled z Jánského mostu na řeku Teplá obklopenou Starou (vpravo) a Novou loukou, uprostřed na pozadí Grandhotel Pupp. (22. dubna 2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jednání komise se mělo uskutečnit v červenci v Číně. Kvůli koronaviru bylo ale odložené,“ uvedla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Náhradní zasedání komise bylo naplánované na letošní prosinec. „Ani tento termín ovšem vzhledem k epidemiologické situaci nevyšel,“ upřesnila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.

O tom, jestli byla nominace úspěšná, se tak zástupci všech měst zúčastněných v projektu Great Spas of Europe dozvědí až příští rok koncem června, kdy by se rovněž v Číně mělo uskutečnit odložené zasedání hodnotící komise. 

„Na něm padne definitivní rozhodnutí o tom, jestli bude zápis na seznam UNESCO úspěšný, nebo ne, případně jestli bude nominace odložená,“ uvedla Lucie Sochorková, která má za Kancelář architektury města přístup Karlových Varů na starosti.

Určitý náznak toho, jak nominace dopadne, budou mít ovšem zástupci zúčastněných měst už šest týdnů před slavnostním vyhlášením. „Tehdy bychom totiž měli obdržet report odborné organizace ICOMOS,“ naznačila Sochorková.

Členové komise byly v Karlových Varech už na podzim loňského roku. Termín vydání reportu je ovšem podle Lucie Sochorkové vázán právě šestitýdenní lhůtou před vyhlášením výsledků. Variant, které může ICOMOS navrhnout, je několik. Od těch úplně nejlepších, až po černé scénáře. Všichni zainteresovaní ovšem věří v optimistickou variantu. 

„Nemáme žádnou indicii, že bychom se pohybovali v té horší polovině, co se týče škály doporučení,“ uvedl před nedávnem starosta Mariánských Lázní Martin Kalina.

Podobně optimistický je i starosta Františkových Lázní Jan Kuchař. „Jsem přesvědčený, že nominace je jednou z nejlepších, jakou ICOMOS viděl, a dostaneme se nad 75 procent, která potřebujeme na přímé projednání pro zasedání,“ řekl.

Vedle takzvaného lázeňského trojúhelníku v Karlovarském kraji, tedy Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní, usilují o zápis na seznam UNESCO i další evropská lázeňská města. Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath v Anglii.

Loni už se na seznamu UNESCO ocitla hornická krajina Krušnohoří. Zápis se týkal pěti památek na české straně Krušných hor.

zpět na článek