Karlovarská knihovna pořádá literární soutěž, tématem je udržitelnost

  15:02
Odpuštění pokut za nevrácené knihy, literární soutěže, registrace na rok zdarma a prominutí poplatků. To všechno je možné v Týdnu knihoven, který začal v pondělí. V Karlovarské krajské knihovně je akce spojena s literární soutěží, jejímž patronem je legenda české sci-fi František Kotleta. Do psaní se může pustit každý, kdo není profesionál.

Krajská knihovna Karlovy Vary | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Při Týdnu knihoven je možné ušetřit peníze, pobavit se a získat řadu nových a zajímavých informací v knihovnách. Letos knihovníci připravili už 26. ročník. Ten letošní bude mít hlavní komunikační téma - udržitelnost.

„Odpouštíme poplatky za nevrácené knihy, škrtáme veškeré poplatky a pro studenty nabízíme registraci zdarma. Touto formou vyzýváme registrované čtenáře o vrácení knih bez poplatku,” sdělila Michaela Němcová z vedení Krajské knihovny Karlovy Vary.

Právě tady odstartoval v pondělí 16. ročník literární soutěže, které se mohou zúčastnit všichni, kteří se literární tvorbou nezabývají profesionálně a nejsou registrováni v žádné profesní spisovatelské či novinářské organizaci a jsou starší 14 let.

„Nejen milovníky české sci-fi, fantasy a postapo literatury jistě potěší, stejně jako nás, že patronem tohoto ročníku je populární spisovatel, jeden z výrazných členů Českého klubu skeptiků Sisyfos a bývalý novinář publikující pod jménem František Kotleta,“ uvedl ředitel knihovny v Karlových Varech Vratislav Emler.

Soutěže, tvůrčí dílny i koncerty

Po celý týden budou knihovny nabízet hlavně dětem, ale i dospělým návštěvníkům, řadu poučných i zábavných akcí: čtenářské i jiné soutěže, autorská čtení, tvůrčí dílny, koncerty, kurzy, výstavy i prodej knih.

„Jsme rádi, že se po pandemii můžeme vrátit ke starým zvykům. Jako ostatní nabízíme registraci zadarmo, školení na počítačích pro seniory nebo odpuštění poplatků za pozdní vrácení knih a dalších prohřešků. Držíme se celorepublikového hesla Zažijte knihovnu jinak, což by se dalo přeložit jako nebojte se přijít,” sdělila ředitelka Městské knihovny v Chodově Hana Nemčičová.

Týden knihoven se pravidelně zahajuje akcí Velké Říjnové Společné Čtení, i když ji každá knihovna nazývá jinak. Někde se koná také populární Provázkiáda, tedy navazování přátelství s knihovnou prostřednictvím provázku, který všichni návštěvníci v průběhu Týdne knihoven postupně navazují.