Samy se otestovaly i ty nejmenší děti, pochvalují si ve školách

  8:40
V pořadí už třetí návrat dětí k prezenční výuce školy v Karlovarském kraji zvládly dobře. Sady antigenních testů na onemocnění covid-19 přišly do řady škol v regionu na konci minulého týdne, leckdy dokonce až v pátek odpoledne. Žáci se s nimi musejí od včerejška testovat dvakrát týdně.

Před vyučováním čeká děti antigenní test na covid-19. Většina rodičů nemá s testováním problém. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve 4. základní škole v Chebu se včera otestovalo na 220 žáků, ještě předtím testy absolvovala čtyřicítka pedagogů a asistentů a také celý personál školní jídelny. „Všechny testy dopadly dobře,“ konstatoval ředitel školy Miroslav Kříž.

Své dítě zatím odmítla pravidelně dvakrát týdně testovat jediná matka. „Její dcera chodí do první třídy a testování se bála tak moc, že jsme se nakonec dohodli na speciálním učebním plánu a žačce nabídli také individuální konzultace ve formátu jeden na jednoho,“ přiblížil ředitel školy.

Do tříd kraslické základní a mateřské školy v Havlíčkově ulici se do tříd vrátilo celkem 120 dětí, ranní testy byly ve všech případech rovněž negativní. „Potěšilo mě, jak byli rodiče milí a vstřícní a děti šikovné. Samy se otestovaly bez problémů i ty nejmenší,“ shrnul zkušenosti z prvního dne testování ředitel školy Zdeněk Pečenka.

V Základní škole Kamenná v Aši bylo otestováno 120 dětí. „Testy dopadly ve všech případech negativně,“ potvrdila ředitelka školy Eva Horáčková s tím, že test odmítli zákonní zástupci hned devíti děti.

„Nikdo rodičům nebere právo, aby se takto rozhodli. Děti mohou zůstat doma, stejně tak si rodiče mohou obstarat vlastní test, kterým pak děti ve škole sami otestují,“ vysvětlila Eva Horáčková s tím, že této možnosti bude využívat hned několik rodičů. „Jde o testy ze slin, které mají samozřejmě nutnou výjimku od ministerstva zdravotnictví,“ dodala ředitelka.

V Kynšperku nad Ohří v pondělí dorazilo do tamní základní školy 130 dětí. Ani tam se neobjevil jediný pozitivní test. „Učitelé se ale u nás na testování nepodílejí, ti mají svoji práci. Testování probíhá v jídelně a pomáhají při něm dobrovolníci, dohled nad ním pak mám já nebo sekretářka. Následně se celý prostor jídelny dezinfikuje. Učitel má podle mého dítě vzdělávat, ne ho testovat,“ uvedla ředitelka školy Lenka Hrušková Bursová.

Testování protiprávní není

Podle ministerstva školství není povinné testování žáků v rozporu s jediným paragrafem, přesto se někteří z rodičů na vedení škol i starosty měst a obcí písemně obrátili a žádají o nápravu. Použili k tomuto účelu vzorové znění dopisu, který připravila advokátní kancelář právníka Norberta Naxery. Znění dopisu se šíří i na sociálních sítích.

„Stáhly si jej už tisícovky lidí. Společně chceme dosáhnout toho, aby se testování dětí zrušilo úplně, vždyť jde o týrání, které je navíc zdraví škodlivé,“ vysvětlil napsání dopisu a jeho sdílení s nespokojenými rodiči Norbert Naxera.

„Ve své e-mailové schránce jsem takové dopisy našel asi dva, rodiče se ale nemají obracet na nás nebo na ministerstvo školství, tohle ať řeší s ministerstvem zdravotnictví,“ upřesnil ředitel chebské 4. Základní školy Miroslav Kříž.

Překvapivě velký ohlas na své veřejně sdílené vyjádření na sociálních sítích zaznamenala i plzeňská psycholožka Eva Mikešová. Posílat děti do školy v současné době totiž nedoporučuje.

„Proč? Testování je samo o sobě nepříjemné, pro děti může být i stresující, ale mnohem horší je pak samotné čekání na výsledky,“ vysvětlila svůj postoj psycholožka s tím, že při případné pozitivitě je pak dítě vystaveno možnému traumatizujícímu zážitku.

„Musí unést reakce ostatních dětí i následné umístění do izolace, některé se s tím nebude umět vyrovnat. Celé to trápení navíc nemá v podstatě žádný smysl vzhledem ke spolehlivosti aktuálně používaných testů,“ dodala psycholožka.