SUAS Group staví první solární elektrárnu, v provozu má být za tři týdny

  15:28
Na místě bývalého hnědouhelného dolu a zaniklé vesnice Lipnice na Sokolovsku v těchto dnech končí výstavba první fotovoltaické elektrárny energetické společnosti SUAS Group. V provozu má být za tři týdny.

„S plánovaným výkonem 2,7 megawatt-peaku bude patřit k těm menším, pro nás jde o velmi důležitý zdroj,“ uvedl David Najvar, místopředseda představenstva SUAS Group, který je ve skupině odpovědný za energetické projekty.

„Projekt v Lipnici budujeme vlastními silami a bez dotací. Chceme získat hlavně zkušenosti, které jsou pro nás do budoucna velmi cenné,“ dodal Najvar.

Projekt přišel společnost na 63 milionů korun. Ta si jím chce vyzkoušet, že je schopna stavět elektrárny na bývalém těžebním území. „A také, že ji umíme zprovoznit a hlavně řídit,“ zdůraznil Najvar.

To je podle něj nejdůležitější, protože přírodní zdroje, v tomto případě slunce, vyrábějí nepravidelně. Zdroj se proto musí integrovat do energetické soustavy obsahující i bateriová úložiště tak, aby elektřina byla dostupná neustále, nejen když svítí slunce.

„Stačí, aby přišel bouřkový mrak a v řádu jednotek vteřin klesá výkon. Výpadek musí vykrýt baterie a dojetí výkonu zabezpečí klasické točivé zdroje,“ vysvětlil Najvar.

Bateriové úložiště, které chce společnost postavit ve Vřesové, má být největší v Česku. Kromě toho uvažuje i o možnosti výroby vodíku nebo metanolu či o akumulaci elektrické energie do teplé vody.

„SUAS Group plní své vize, jejich cílem je realizace uceleného energetického hubu. Ten má propojit dílčí zelené zdroje a zejména v případě blackoutu zajistit Karlovarskému kraji energetickou soběstačnost,“ zdůraznil koncept zelené energetiky Miroslav Rohla, autor myšlenky energetického hubu a jednatel společnosti SUAS Clean Energy.

Další dvě větší fotovoltaické elektrárny mají vzniknout v příštím roce v Lítově a Novém Sedle. Výkon mají mít 13 a 23 megawatt-peaku. Cílový stav skupiny je 188 megawatt-peaku.

V plánu jsou i větrníky

Materiál, který společnost na výrobu fotovoltaického parku používá, je z Číny. Do nových parků se bude podle Najvara co nejvíce používat materiál pocházející z Evropské unie.

Společnost plánuje i výstavbu několika větrných elektráren. „Máme vytipováno několik lokalit, kde bude probíhat měření síly větru. Zatím jsou vybrané lokality Lítovské, Podkrušnohorské a Smolnické výsypky,“ vysvětlil Najvar. Výstavba větrníků ale přijde na řadu nejdříve za pět let.

„Je to symbol začátku transformace hnědouhelného regionu,“ prohlásil při představení fotovoltaické elektrárny u Vintířova Patrik Pizinger, krajský radní pro oblast regionálního rozvoje.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka jde o první hmatatelný výsledek transformace. „Vybudování solárního parku je pro nás významným signálem toho, že skupina SUAS Group velmi odpovědně přistoupila k využívání nových zdrojů,“ řekl hejtman.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: