Studenti v Karlovarském kraji se zlepšili, dostanou více na stipendiích

  16:20
Výsledky karlovarských středoškoláků se o něco zlepšily. Vypovídají o tom stipendia, která jim už několik let vyplácí Karlovarský kraj. Za první pololetí letošního školního roku jim tentokrát pošle 621 500 korun. Je to o pár tisíc více než loni.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„V porovnání s prvním pololetím uplynulého školního roku se částka vyplácených stipendií nyní zvýšila o 28 500 korun. Uvidíme, zdali tento trend bude pokračovat i nadále,“ uvedl krajský radní pro oblast školství a tělovýchovy Jaroslav Bradáč. Peníze si rozdělí 393 mladých lidí.

Na příspěvky mají v regionu nárok studenti škol, které zřizuje kraj. Netýká se to však gymnázií, lyceí a dvouletých praktických škol.

„Cílem stipendií je nejenom zvýšit úroveň dosahovaných studijních výsledků, ale také zamezit tomu, aby nám žáci odcházeli ze škol v průběhu vzdělávání,“ podotkl Jaroslav Bradáč.

Středoškoláci v regionu si mohou ročně přilepšit až o čtyři tisíce korun, pokud splní všechny podmínky. Patří mezi ně to, aby chodili na denní studium, v daném pololetí byli bez neomluvené absence a kázeňského opatření, byli hodnoceni ze všech předmětů, z žádného nedostali pětku a dosáhli dobrého studijního průměru. 

Evidenci a vyplácení stipendií mají na starost samotné školy. Podle krajského úřadu přišlo za první pololetí nejvíce žádostí z Obchodní akademie, vyšší odborné školy cestovního ruchu a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Karlovy Vary a také ze Střední školy průmyslové Ostrov. 

V minulém školním roce si středoškoláci na příspěvcích rozdělili 1 199 500 korun. Kromě nich ale kraj podporuje také studenty vysokých škol. Ti loni dostali 936 tisíc korun.