Zeď podchodu rozzáří sprejer, jeho služby objednala karlovarská radnice

  10:18
Do pestrých barev se začíná převlékat kdysi šedá a nevýrazná zeď u podchodu poblíž karlovarské Becherovky. O novou podobu této části města se stará Tomáš Popelka alias Real 143, sprejer, který se v minulosti podílel na zkrášlení mnoha zákoutí Karlových Varů.

Karlovarský streetartový umělec Real143 při malbě graffiti na stěny u ramp do podchodů z Varšavské ulice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pod rukama umělce například vznikl Karel IV. v podchodu pod kruhovou křižovatkou na mostě 1. máje.

U podchodu ve Varšavské ulici je nyní ovšem k vidění úplně jiný druh sprejerovy práce. „Je to plastické graffiti. Je to můj styl, i když trochu ‚měkčí‘ než běžně,“ přiblížil své dílo Tomáš Popelka. 

Na zakázce se začal s městem domlouvat už loni. „Radnice mě oslovila sama,“ řekl. Do své práce si nenechává mluvit. „Naštěstí má město ve mě důvěru, nechali mi volnou ruku,“ řekl Real 143.

I když připouští, že měl trochu obavy z toho, jak bude veřejnost na tento typ graffiti reagovat. „Byl jsem nervózní. Reakce od lidí všech věkových skupin jsou naštěstí pozitivní. Já se snažím pracovat tak, abych tudy sám rád chodil,“ doplnil.

„Jsme rádi, že se nám ho podařilo ‚ulovit‘. Má hodně práce,“ komentoval další Popelkovu zakázku pro město náměstek primátorky Petr Bursík

Letos by měl Popelka vyzdobit rampu k podchodu, zeď u schodiště a pokračovat dál do podchodu. Za vše město zaplatilo více než čtvrt milionu korun. „Je v tom jak umělcova práce, tak příprava zdí,“ podotkl Bursík.

„Měl jsem k ruce lidi, kteří upravili zeď i okolní zeleň. Stěnu penetrovali, barvil jsem ji ale už sám. Přesně jsem totiž věděl, jaký chci odstín. I pozadí je součástí obrazu,“ popsal přípravy Tomáš Popelka.

Město pro něj má připravenou další práci. Po dokončení podchodu by se měl přestěhovat na jakési náměstíčko za ním ve směru k Chebskému mostu.

Radnice tam chce také opravit dlažbu a odvod dešťové vody, v plánu je podle náměstka Bursíka i zvelebení zeleně. A samozřejmě další umění od Tomáše Popelky.