V kraji chybí sportovní lékař, přilákat ho má náborový příspěvek i byt

  16:12
Sportovcům z desítek sportovních klubů Karlovarském v kraji zoufale chybí odborný doktor. Poté, co v létě skončil dlouholetý sportovní lékař Ivan Kundrát, je Karlovarsko bez specialisty, který jako jediný může vydávat potvrzení o zdravotní způsobilosti.
Ilustrační foto

ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Razítko od lékaře je přitom nutnou podmínkou pro pravidelnou účast na sportovních soutěžích či v národní reprezentaci. Za vyšetřením, které sportovcům umožní soutěžit, teď musí všichni včetně dětí a mládeže jezdit do Plzně, Rokycan nebo až do Prahy. 

„Rodiče to i s cestou může klidně vyjít i na dva tisíce korun, tedy na čtyřnásobek toho, co platili u doktora Kundráta,“ řekl šéf karlovarského hokeje a manažer mládežnického týmu HC Energie Karlovy Vary Bronislav Píša.

Situaci zároveň komplikuje fakt, že lékařů s odbornou atestací z tělovýchovného lékařství je akutní nedostatek v celém Česku. I proto se Karlovarský kraj rozhodl případnému zájemci nabídnout pro úvazek 0,5 a vyšší náborový příspěvek ve výši 400 tisíc korun. 

„Podmínkou je, aby tento lékař provozoval ordinaci v regionu po dobu minimálně tří let od vyplacení finančních prostředků,“ upřesnil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Ordinaci Ivana Kundráta navštěvovalo pravidelně okolo dvou tisíc sportovců z Karlovarského kraje včetně více než 350 dětí z desítek sportovních klubů. Jejich účast na sportovních akcích je ale teď v ohrožení. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu musí mít totiž každé z nich jednou ročně. 

Kraj chce případnému zájemci vyjít vstříc i tím, že by mu umožnil mít ordinaci v karlovarské nemocnici, aby měl k dispozici veškeré nutné vybavení včetně speciálních zátěžových rotopedů. 

„Také jsme připraveni jednat s městy a obcemi o možnosti ubytování. Se starosty máme velmi dobrou spolupráci a zajistit bydlení pro lékaře, kterého region tolik potřebuje, by neměl být problém,“ dodal Bureš.