iDNES.cz

Nejvíce zanedbaným zákoutím Varů je vnitroblok u Elite, lidé ho vylepší

  11:50
Karlovy Vary znají vítěze soutěže o nejvíce zanedbané městské zákoutí. Stal se jím vnitroblok mezi ulicemi Sokolovská, Hybešova, Šmeralova a Roháče z Dubé v městské části Rybáře, známý pod označením areál Elite. Nyní se dočká oživení.

Vnitroblok nacházející se mezi ulicemi Sokolovská, Hybešova, Šmeralova a Roháče z Dubé v karlovarských Rybářích se dočká zkrášlení. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Organizátoři vyhlásili soutěž začátkem května. Na místo, které potřebuje nejvíce zkrášlit, se ptali samotných obyvatel Karlových Varů.

Šlo jim přitom nejen o vnitrobloky, ale třeba také dvorky a další podobné prostory ve městě. Ze čtrnácti přihlášených míst uspěl právě areál Elite v Rybářích.

„Máme velkou radost z toho, jaký ohlas výzva měla. Rezonovala celým městem. Přihlášky nám přišly z šesti městských částí,“ uvedla Tereza Hadravová ze spolku Vzbuďme Vary, který soutěž vyhlásil. Spolupracoval na ní s Kanceláří architektury města Karlovy Vary a spolkem Bieno. 

Areál Elite se nyní díky vítězství začne měnit k lepšímu. V následujících týdnech se tam uskuteční setkání se sousedy. „V této fázi je nejdůležitější, aby se slovu dostalo co nejvíce obyvatel z okolí místa,“ řekla Barbora Týcová ze spolku Bieno, která pomůže setkání moderovat. 

Obnově vnitrobloků se ve spolupráci s pražskými městskými částmi věnuje už několik let. Barbora Týcová zároveň dodala, že jen málokdy se podobná věc povede takzvaně shora. „Sebelepší projekt a drahá obnova může vzbudit nevoli a zůstat ladem, pokud se na začátku podcení komunikace s budoucími uživateli,“ řekla.

Po setkání s obyvateli by měl přijít na řadu workshop s architektem či zahradníkem, na kterém se organizátoři společně se sousedy pokusí učinit první krok. „Vzhledem k omezeným prostředkům můžeme pomoci především s vytvořením komunity sousedů a s drobnou úpravou pozemku, s nastartováním změny,” přiblížila Tereza Dvořáková, šéfka spolku Vzbuďme Vary.

Fotogalerie

Pozemek areálu Elite patří městu. Kancelář architektury v čele s ředitelem Petrem Kroppem iniciativu spolku Vzbuďme Vary uvítala. Podle něj je to zajímavý a v dnešní době aktuální nápad. „Jde o pomoc obyvatelům jednoho bloku oživit prostředí, které jim je nejbližší a které jim může zpříjemnit jejich život ve městě, jehož nedílnou součástí je právě veřejný prostor,“ uvedl Petr Kropp.

Komise, která místo volající po oživení vybírala, byla složená právě ze zástupců obou spolků a kanceláře. Důležitou roli při výběru vítěze sehrál podle organizátorů fakt, že prostor Elite přihlásili nezávisle na sobě tři lidé.

„Pro úspěšnou obnovu vnitrobloků je nejdůležitější najít mezi sousedy klíčové hráče. Bez nich žádná revitalizace nebude nikdy fungovat. Že se sešly hned tři přihlášky ze stejného prostoru, je dobré znamení,” konstatovala Barbora Týcová.

Dalšími faktory, na které se komise při výběru ohlížela, byla motivace autora přihlášky i to, zda je ochotný se na obnově a údržbě sám podílet, náročnost úprav či počet lidí, kteří budou mít z obnovy užitek.

Spolek Vzbuďme Vary, který se soutěží přišel, působí v krajském městě už několik let. Zabývá se kultivací veřejného prostoru, podporou kreativity a živého umění. Projekt nazvaný Hledá se dvorek podpořila Nadace pro českou architekturu. Jeho cílem je zviditelnit potenciál míst, která leží na prahu veřejného prostoru, tedy mezi lidskými domovy a veřejným prostorem, jako je náměstí či park.

zpět na článek