Zámek v Sokolově po opravě nabídne novou expozici, kavárnu a badatelnu

  13:26
Sokolovský zámek, jedna z významných památek Karlovarského kraje, se dočká obnovy. Prvním krokem bude vypracování projektové dokumentace na revitalizaci celého areálu. V plánu jsou nové expozice i depozitáře.

Sokolovský zámek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace už běží,“ uvedl Michael Rund, ředitel sokolovského muzea. Podle něj by měl být vítěz známý v lednu.

„Celý rok 2022 se pak bude věnovat přípravě projektu. Na konci roku budou vyhlášené výzvy evropského dotačního programu ITIKA,“ naznačil Rund postup rekonstrukce zámku.

Muzeum Sokolov, které jej spravuje, je ovšem podle Runda připravené i na variantu, že s evropskými dotacemi nepochodí. „Pokud se tak stane, budeme hledat jiné dotační možnosti,“ řekl. Kdyby ale ani v jiných titulech muzeum neuspělo, bude podle Runda projekt realizovat postupně a za své.

Projekt by měl zahrnovat rekonstrukci části areálu zámku a vytvoření nových depozitárních prostor Muzea Sokolov, které v zámku sídlí.

„Počítáme samozřejmě také s vytvořením nové atraktivní muzejní expozice a nového okruhu prohlídek. Vzniknout by mělo také badatelské a návštěvnické centrum, zámecká kavárna a muzejní infocentrum,“ popsala projekt krajská radní Oľga Haláková.

Rekonstrukce se týká prostor, v nichž sídlila sokolovská knihovna. Ta se v září loňského roku přestěhovala do objektu na Starém náměstí. Ten město zrekonstruovalo za 46 milionů korun.

„V prvním patře zámku, kde bylo oddělení pro dospělé, plánujeme prodloužit okruh muzejních expozicí. V několika místnostech jsou štukové stropy, takže v nich představíme zámecké interiéry. A v jedné z věží chceme obnovit zámeckou kapli,“ přiblížil záměr ředitel muzea Michael Rund. Okruh v prvním patře se tak po úpravách zámku uzavře.

Přízemní prostory, kde byla čítárna, se změní v zámeckou kavárnu a cukrárnu. V někdejším dětském oddělení knihovny pak vzniknou nové depozitární místnosti. Některé sbírkové předměty jsou totiž podle Runda velice těžké a manipulace s nimi není jednoduchá.

„Zvažujeme proto umístit zde například geologickou sbírku,“ uvedl ředitel. Do budoucna by v přízemí měly vzniknout i komerční prostory a muzejní knihovna.