Školy dostanou peníze, vybaví díky nim učebny a budou bez bariér

  12:20
Na modernizaci základních škol v Karlovarském kraji půjdou další peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Konkrétně na vybudování odborných učeben a na zajištění jejich bezbariérovosti.

Díky tomu bude možné uspokojit i projekty, které byly podány již na přelomu let 2016 a 2017, avšak kvůli nedostatku peněz zůstaly „pod čarou“.

„Je to skvělá zpráva pro základní školy z našeho regionu, které o dotace z této výzvy již v minulosti usilovaly, ale bohužel na ně z důvodů nedostatku finančních prostředků nedosáhly. Celkově si žadatelé zažádali o 42 milionů korun. Věřím, že dodatečně alokované prostředky pomohou zvýšit kvalitu vzdělávání na základních školách a že se podaří zajistit jejich bezbariérovost tak, aby se v nich bez problémů mohly pohybovat děti s tělesným hendikepem,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.

K úspěšným žadatelům patří například město Ostrov, jež předložilo tři žádosti o dotaci v celkové hodnotě 32 milionů korun. Peníze využije na rekonstrukci a vybavení učeben technických a řemeslných oborů, učeben fyziky, chemie a zajištění bezbariérovosti základních škol Masarykova, Májová a Myslbekova. 

„Ta zpráva nás samozřejmě potěšila. Protože však tehdy dotace nevyšla, už jsme nějakou část z plánovaných úprav udělali. Konkrétně na škole Masarykova byla vybudována učebna fyziky a chemie. Ostatní projekty, například dílny na škole Májová nebo na škole J. V. Myslbeka, máme připravené. V současné době pracujeme na revizi projektů, zjišťujeme, co už máme hotové, a chytáme akční plán, abychom dotaci využili. Zjišťujeme také, jaké jsou v současnosti ceny a zda nebudeme muset sáhnout hlouběji do kapsy,“ uvedl ostrovský místostarosta Marek Poledníček. 

Podle jeho slov finanční injekce školám velmi prospěje. „Konkrétně učebny dílen jsou v žalostném stavu. Pocházejí z 50. až 60. let minulého století. Je třeba, aby pro dnešní výuku vypadaly úplně jinak,“ dodal.

Školy chtějí být bezbariérové

Mezi úspěšné žadatele patří také základní školy v Perninku, Královském Poříčí, Lubech a Lomnici, které chtěly dotaci čerpat na rekonstrukci odborných učeben a zajištění bezbariérovosti objektů.

„O dotaci na učebny chemie, dílen a zajištění bezbariérovosti jsme žádali začátkem roku 2017. Kvůli neschválení projektu v první vlně jsme učebnu chemie již vybudovali z peněz města. Stávající dotaci bychom rádi využili na vybudování učebny pracovní výchovy v suterénu budovy, bezbariérovost chceme řešit výtahem. Nevíme však, kam se za ty bezmála tři roky posunuly ceny. Kdyby došlo k výraznému navýšení předpokládaných nákladů, budeme muset celou věc řešit ve spolupráci s městem,“ uvedla ředitelka Základní školy v Lubech Jana Vrbová.

Škola v Královském Poříčí se dotačních peněz vzdá. Pomoc získala z jiných zdrojů. „Budeme muset dotaci odmítnout, už jsme získali na projekt příspěvek z MAS Sokolovsko,“ potvrdila ředitelka Základní školy Královské Poříčí Šárka Morávková. Tamní škola se chystá z dotace vybudovat vstupní nájezdovou rampu, nové videozvonky, počítačovou učebnu a bezbariérové toalety.

Další příležitost k podání žádosti o dotaci na infrastrukturu základních škol budou mít žadatelé z Karlovarského kraje spolu s žadateli z Ústeckého a Moravskoslezského kraje v rámci programu RE:START. Již na počátku prosince 2019 bude vyhlášena 92. výzva „Infrastruktura základních škol pro uhelné regiony“ s celkovou výší alokace 265 milionů korun.