iDNES.cz

Lyžaře vyveze na Klínovec nová lanovka, bude rychlejší a vyhřívaná

  15:36
Největší investice nadcházející lyžařské sezony v Krušných horách jde do finále. Zdejší nejvýše položený skiareál na Klínovci dokončuje stavbu nové lanovky Dámská. První lyžaře sveze nejspíš už za pár týdnů. Do Vánoc bude v plném provozu.

Nová čtyřmístná lanovka nahradí původní třísedačkovou. Bude mít  odpojitelné uchycení, vyhřívání kožených sedaček a oranžovou krycí bublinou, která je pro Klínovec typická.

„I přes nepřízeň počasí, která na vrcholu dlouhodobě panuje, se nám daří stavbu urychlovat a měli bychom ji dokončit o pět dní dříve, než byl původní plán. Stavaři zde odvádějí opravdu úžasnou práci. Do Vánoc bude lanovka určitě plně v provozu,“ uvedl manažer střediska Martin Koky.

Fotogalerie

Podle mluvčí areálu Hany Hoffmannové bude mít nová lanová dráha více než dvojnásobnou dopravní rychlost na trati a přitom nižší nástupní a výstupní čas ve stanicích.

„Díky tomu bude o dvojnásobek kratší doba jízdy a odbaví se o 800 osob za hodinu více při plné rychlosti. Návštěvníci se mohou těšit na nesrovnatelně lepší komfort při jízdě,“ popsala mluvčí.

Připomněla také, že Klínovec loni rozšířil na dvojnásobek modrou sjezdovku, která je bezesporu jednou z nejvytíženějších. „Proto byla výměna lanovky nevyhnutelným krokem. Nakonec jsme upustili od odkoupení repasované a rozhodli se pro komplet novou,“ doplnila mluvčí. 

Do nové sezony investoval areál celkem 150 milionů korun, přičemž nejvyšší položkou byla právě nová sedačková lanovka. Stála 110 milionů a v těžko dostupných místech s její stavbou pomáhal vrtulník.

Zbývající investice vložilo středisko do zasněžování. Navýšilo kapacitu retenčních nádrží o zhruba dvacet tisíc kubíků vody, čímž se dostalo na celkovou kapacitu přibližně 65 tisíc metrů krychlových. Tento týden čeká nové nádrže kolaudace.

„Retenční nádrže nám zajišťují soběstačnost při výrobě sněhu, a to ze sedmdesáti procent bez ohledu na přítoky povrchových vod,“ vysvětlila Hana Hoffmannová. Další peníze Klínovec investoval do nových vrtulových děl. 

Podle Martina Kokyho by mělo být středisko připravené okamžitě zasněžovat. Čeká jen na první souvislejší mrazy.

„Hned jak nastanou příznivé podmínky, začneme zasněžovat, abychom dostáli zažité tradici a otevírali náš areál jako jedni z prvních. Příznivé podmínky očekáváme již příští týden. Při opravdu dobrých podmínkách jsme schopni kvalitně vysněžit dvě páteřní sjezdovky během několik dnů,“ uvedl. Půjde o Dámskou a Pařezovku na severní straně Klínovce.

Po olympiádě si tratě vyzkouší i návštěvníci

Středisko bude také jedním z míst, kde se uskuteční zimní olympiáda dětí a mládeže. Karlovarský kraj ji hostí vůbec poprvé, a to v termínu od 19. do 24. ledna (podrobněji v článku Zimní olympiáda dětí a mládeže přinese sportovištím v regionu miliony).

„Při samotném konání bude uzavřena pouze část sjezdovek na Neklidu - jednotlivá sportoviště a budou vyhrazeny zóny pro fanoušky. Ostatní tratě Skiareálu Klínovec budou standardně v provozu,“ informovala mluvčí. 

Po skončení olympiády podle ní bude středisko udržovat tratě v kondici, aby si je mohly vyzkoušet i návštěvníci. Půjde o tratě pro alpské i akrobatické lyžování a snowboardové disciplíny. Kvůli přípravám olympiády přesune skiareál po zasněžení prvních dvou sjezdovek výraznou část techniky právě na Neklid, kde chce mít jistotu bohaté sněhové pokrývky.

Na tuto část střediska se chce jeho vedení zaměřit v příštích letech. Podle jednatele Petra Zemana čeká Neklid namísto současné lanovky zcela nová, a to šestisedačková, opět krytá bublinou.

„Projektujeme ji a začneme pracovat na stavebním povolení. Myslím si, že pokud vše dobře dopadne, chtěli bychom tuto investici uskutečnit zhruba za dva roky,“ prozradil.

Středisko už zveřejnilo ceník pro nadcházející sezonu. U denních a vícedenních jízdenek pro dospělé došlo ke zdražení o pět až sedm procent, cena jednodenního dětského skipasu zůstala stejná jako v loňské sezoně.

zpět na článek