iDNES.cz

Do Sadové kolonády se vrátí její pramen, obnova přijde na miliony

  9:16
Na jednu z nejvyšších investic do obnovy kolonád za poslední desetiletí se připravují Karlovy Vary. Chtějí opravit Mlýnskou a Sadovou kolonádu. Obě vznikly na sklonku 19. století

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech - pohled od bazénu hotelu Thermal | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mlýnskou kolonádu projektoval český architekt Josef Zítka a vyvěrá v ní pět minerálních pramenů. Pod Sadovou kolonádou jsou podepsání architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer a po rekonstrukci se do ní vrátí stejnojmenný pramen.

„Městská rada schválila v úterý vítěze výběrového řízení, kterým se stala firma OHL ŽS z Brna, a to za částku 78,5 milionu korun bez DPH. Předpoklad je ten, že se rekonstrukce uskuteční na šest etap tak, aby provoz Mlýnské kolonády omezila jen minimálně,“ informoval primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík. Vítězná společnost si převezme staveniště po podpisu smlouvy.

Radnici se sešly celkem dvě nabídky, přičemž hlavním kritériem byla nejnižší cena. Město už má s vybranou firmou zkušenosti. „Je to celostátní společnost, která stavěla v Karlových Varech míčovou halu,“ doplnil mluvčí magistrátu Jan Kopál. 

Zástupci radnice předpokládají, že oprava pseudorenesanční kamenné kolonády potrvá dva a půl roku. Cena za její rekonstrukci je přitom o dvacet milionů nákladnější, než byly původní odhady. Podle radních ale na ni peníze v městském rozpočtu připravené jsou.

„Nutno podotknout, že navýšení asi souvisí s velkým rozsahem restaurátorských prací,“ uvedl primátorčin náměstek pro strategie a dotace Tomáš Trtek. Zároveň doplnil, že město chce na obnovu kolonády získat evropskou dotaci z takzvaného Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ).

Peníze z dotací

„Pokud všechno dobře dopadne, mohli bychom získat 85 procent financí, peníze jsou připravené, takže nás nic nepřekvapilo. Cenu jsme chtěli co nejnižší, na druhou stranu jsou dotační peníze, takže se toho nemusíme bát,“ řekl.

Podle Petra Bursíka není skutečný stav Mlýnské kolonády na první pohled zcela zjevný. Zezadu či uvnitř budovy je však znát poměrně značná degradace kamenů. Kromě jejich obnovy by se měla oprava zaměřit také na odvětrání suterénních prostor, zajištění divokých vývěrů a tak dále.

„Ta problematika je poměrně široká,“ naznačil Bursík. Mlýnská kolonáda ale není jedinou podobnou investicí.

Radnice už předala stavební firmě také Sadovou kolonádu, u které musela výběrové řízení na rekonstrukci opakovat, neboť se o zakázku nikdo nepřihlásil. Nakonec projevily zájem tři firmy, zvítězila SVS 2000.

„Tato zakázka je za necelých osm milionů korun bez DPH, hotová by měla být do konce června,“ uvedl Bursík. 

Zkorodovanou litinovou konstrukci Sadové kolonády, která drží střechu, má nahradit nová. Sadový pramen, vyvěrající v současné době v budově Vojenského lázeňského ústavu, se vrátí do kolonády, v níž kdysi býval. Zároveň dojde k úpravám prostoru směrem ke korytu Teplé.

Karlovarská radnice současně s tím opravuje rovněž Vřídelní kolonádu, která bude stát městský rozpočet přibližně 40 milionů korun. Částka zahrnuje i speciální technologie v podzemí. V tomto případě má obnova skončit do zahájení příští lázeňské sezony. Ta každoročně začíná první květnový víkend. V Karlových Varech ještě zbývá 

Tržní kolonáda, která procházela postupnou rekonstrukcí v uplynulých letech. Spočívala v obnově nátěrů. „Zbývá ještě dodělat tu část ke skále,“ řekl Bursík.

Na Tržní kolonádu navazují také tržní krámky. Obě tato díla vznikla jako provizorium, nicméně se zachovala do dneška. Podle primátorčina náměstka pro majetek Josefa Kopfsteina jsou již projekty opravy krámků hotové.

„Je potřeba dojednat vztah s některými majiteli a rekonstrukci bychom mohli zahájit během příštího roku, pokud tyto vztahy vyřešíme,“ uvedl. Město má už vyhrazené peníze a musí vypsat výběrové řízení, aby mohlo během příštího podzimu či na zimu začít.

zpět na článek