iDNES.cz

Policie dopadla muže, který poničil výstavu v Rudé věži smrti

  14:02
Ke třicetiletému muži z Ostrova vedly stopy případu poškození výstavy v Rudé věži smrti, národní kulturní památce zapsané na seznam UNESCO. Na vandalovo řádění přišel správce objektu Lubomír Modrovič 4. července s tím, že k násilnému vniknutí do národní kulturní památky muselo dojít v týdnu před tímto datem.

Neznámý vandal se vlámal do Rudé věže smrti ve Vykmanově, kde poškodil stojany výstavy a také model areálu věže a dveře dole ve věži. (4. července 2020) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Když správce tehdy dorazil do věže na kontrolu, uviděl, že uvnitř bývalého mlýna na uranovou rudu nezůstal kámen na kameni. Vandal, který do objektu vnikl, rozbil vitrínu s modelem věže smrti a na zem povalil všechny výstavní panely. Navíc vypáčil kovová vrata.

„V zázemí i v expozici jsem našel otevřené všechny zásuvky. Zatím můžu říct jen to, že si odnesl tři historické vojenské přilby. Bylo jich tam pět, zbyly dvě,“ řekl tehdy správce.

„Policisté sdělili třicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu krádeže. V případě prokázání viny mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ uvedla policejní mluvčí Eva Valtová. 

Pachatel v objektu nejenže poškodil výstavu včetně vitríny s modelem věže smrti, ale také odcizil historické helmy, cédéčko a brožury. „Způsobil tak škodu za bezmála šest tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

I přes tuto komplikaci je Rudá věž smrti otevřena pro veřejnost. Komentované prohlídky připravila Konfederace politických vězňů až do konce října každou sobotu. 

„Prohlídky začínají v 9, 11, 13 a 15 hodin. Zájemci o návštěvu se však musí ohlásit e-mailem na adrese vezsmrti@seznam.cz alespoň tři pracovní dny předem,“ upřesnil Lubomír Modrovič.

Prohlídka pro maximálně 30 lidí v jedné skupině trvá přibližně hodinu a půl. Průvodci jsou lidé z nejpovolanějších. Členové bývalé pobočky Konfederace politických vězňů v Karlových Varech.

Sedmipatrová věž postavená z červených cihel sloužila v letech 1951 až 56 jako ústřední úpravna a třídírna uranové rudy vytěžené nejen na Jáchymovsku, ale i v dalších uranových revírech tehdejšího Československa. Zpracovanou rudu stát vyvážel do Sovětského svazu.

13. září 2019

zpět na článek