Dva ze tří testů jsou pozitivní na protilátky, říká karlovarská lékařka

  12:12
Kdo má podezření na prodělání nákazy covid-19 s minimálními nebo žádnými příznaky, může se nechat otestovat. V Karlovarském kraji to udělaly už stovky lidí. „Pozitivní jsou dva vzorky ze tří,“ říká lékařka Transfuzního oddělení Karlovarské krajské nemocnice Miloslava Janoušková. Otestovat se podle ní vyplatí i po očkování.

Lékařka Miloslava Janoušková před ovládacím panelem přístroje Liaison XL, ve kterém se provádí jejich analýza na protilátky IgG SARS-CoV-2. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jak velký je teď o testování na protilátky zájem?
Začali jsme sedmého dubna a každý měsíc provedeme kolem tří set padesáti vyšetření. Odběry vzorků krve provádí i transfuzní stanice v Chebu, která je posílá do naší laboratoře ke zpracování. Pozitivní byly zatím dvě třetiny z nich.

Kolik takový test stojí?
Pojišťovny test hradí, pokud má žadatel žádanku od svého ošetřujícího lékaře. Samoplátce zaplatí za test v soukromé laboratoři v průměru kolem čtyř set korun a více, u nás 380 korun, a výsledek se dozví do tří dnů.

Kdy by měl člověk takové vyšetření podstoupit?
Vzhledem k tomu, že se prokazují protilátky IgG, nelze tento test použít ke zjištění přítomnosti viru SARS-CoV-2. Testem neprokazujeme akutní onemocnění covid-19. Na test tedy doporučujeme přijít nejdříve tři týdny poté, co už žádné příznaky onemocnění člověk nepociťuje.

Dříve než po třech týdnech se protilátky v krvi neobjeví?
Protilátky IgG, které tu vyšetřujeme, se v organismu vytvářejí jako poslední, přibližně dva až tři týdny po prodělání onemocnění. Pokud klient přijde dřív, protilátky se testováním nemusí vůbec zachytit.

Může se člověk otestovat i poté, co se nechá naočkovat?
Ano, avšak opět nejdříve tři týdny po první či druhé dávce. V obou případech by měly být hladiny protilátek detekovatelné. Rozdíl může být jen v jejich množství. Po ukončeném očkování totiž hladina protilátek zpravidla stoupá. Každopádně budete mít jistotu, že očkování vyvolalo v organismu imunitní odpověď.

Vy sama jste si právě nechala krev odebrat. Proč?
Celkem už jsem si test na IgG protilátky nechala provést třikrát. Poprvé loni v prosinci, kdy jsem pracovala na covidovém oddělení v karlovarské nemocnici a chtěla jsem vědět, zdali jsem onemocnění covid-19 neprodělala. Výsledek testu byl negativní, s velkou pravděpodobností tedy u mě onemocnění neproběhlo. V lednu 2021 jsem absolvovala očkování proti onemocnění covid-19 a v dubnu jsem si chtěla potvrdit, zdali můj imunitní systém odpověděl na podání vakcíny. Ochranné protilátky byly v mé krvi přítomny. Potřetí jsem si nechala krev odebrat nyní po pěti měsících. Zajímá mne, zdali zůstává hladina IgG protilátek stejná, nebo má sestupný trend.

Kde se nechat otestovat

  • Na Transfuzním oddělení krajské nemocnice ve Vítězné ulici v Karlových Varech. Odběry krevních vzorků se tu provádějí od pondělí do čtvrtka od 7 do 13 hodin, výsledky si pak lze vyzvednout tamtéž.
  • Na Transfuzním oddělení v nemocnici v Chebu v pavilonu D. Tady je možné testy absolvovat vždy v pondělí od 10 do 12 hodin a dále v úterý až čtvrtek od 7 do 12.30.
  • Na test není nutné se objednávat předem. Odběr vzorku krve se provádí ze žíly a není nutné být před odběrem na lačno.

Má smysl si teď na test zajít, když mám podezření, že jsem covidem prošla třeba už v lednu?
Podle aktuálních studií mohou být protilátky detekovatelné, ale také nemusí. Nepřítomnost protilátek však neznamená, že jste onemocnění covid-19 neprodělala. Tyto protilátky mají jistou dynamiku a mohou z organismu po určité době vymizet. U někoho dříve, u jiného později.

Takže se o své imunitě nedozvím vlastně nic?
Pokud máte protilátky v krvi přítomny, dozvíte se, že jste se s virem skutečně setkala, onemocnění jste prodělala a váš organismus si specifické protilátky proti onemocnění covid-19 vytvořil. Test už vám ale neřekne to, jak moc jste vlastně chráněná. A neřekne vám to jednoznačně ani vyšší hladina těchto protilátek.

Jak to?
I když máte vysokou hladinu IgG protilátek, neznamená to, že jste vůči nemoci stoprocentně imunní. Důležitá je totiž vedle protilátkové imunity i ta buněčná.

Proč se tedy testování na protilátky vůbec provádí?
Po testování lidé, kteří vůbec žádné příznaky nepociťovali, mohou zjistit, že protilátky mají, s virem že se setkali a jejich organismus se s nemocí velmi dobře vyrovnal. To je důležité pro ně i jejich okolí.