Kritizované představenstvo Karlovarské krajské nemocnice rezignovalo

  12:28
Představenstvo Karlovarské krajské nemocnice rezignovalo k poslednímu lednu na své funkce. Vedení kraje není dlouhodobě spokojené s jeho hospodařením.

Nemocnice Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské krajské nemocnici (KKN) se ve srovnání s podobnými krajskými nemocnicemi v České republice nedaří ekonomicky zkonsolidovat a posunout její hospodaření k vyrovnanému výsledku bez krajských dotací. To je oficiální stanovisko kraje coby jediného akcionáře KKN. 

„Rezignace členů představenstva nám byla nabídnuta ke konci tohoto měsíce a my ji přijali s tím, že jsme domluveni na součinnosti pro zachování kontinuity všech podstatných procesů včetně řešení situace spojené s pandemií koronaviru,“ sdělil hejtman Petr Kulhánek

Představenstvo nemocnice odvedlo podle hejtmana v minulosti velký kus práce, ať se to týká náboru nových zdravotníků a udržení stávajícího personálu, modernizace přístrojů či zvýšení kvality péče.

„Přesto se společnosti ekonomicky nedaří obrátit záporný stav a posunout jej k vyrovnané bilanci. Vnímáme, že je to velmi nelehký úkol, a bereme za něj plnou odpovědnost,“ dodal hejtman.

I nadále bude mít Karlovarská krajská nemocnice hlavní roli nejen v zajištění akutní a další zdravotní péče, ale také v organizaci a chodu testování či očkování proti onemocnění covid-19, a to v součinnosti s ostatními zdravotnickými zařízeními v regionu. 

„Se zástupci Karlovarského kraje jsme se dohodli na nezbytných opatřeních, na základě kterých je zajištěno pokračování všech činností, ať jde o každodenní provoz nemocnic nebo investiční projekty. Je naším společným zájmem, aby rozsah i kvalita poskytované péče zůstaly zachovány,“ uvedla dosavadní předsedkyně představenstva KKN Jitka Samáková.

Nový tým bude znám do konce ledna

Kraj neprodleně vyhlásí výběrové řízení na nové členy představenstva, tým by měl být vytvořen do konce ledna 2021.

„Do konce prvního čtvrtletí 2021 bude popsán stávající stav KKN, aktuální hrozby a rizika. Vyhodnotíme plán na rok 2021, který připravilo předchozí vedení, aby si Karlovarský kraj mohl v rozpočtu připravit potřebné finance. V průběhu druhého čtvrtletí budou definována a iniciována opatření ke zvýšení efektivity chodu KKN, zhodnoceny možnosti na straně výnosů i nákladů a přehodnocen výhled na období 2021 a 2022,“ dodal hejtman.

„Nové představenstvo bude přebírat vedení nemocnice kontinuálně, plynule tak dojde k postupnému předání všech kompetencí,“ potvrdil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

Změna ve vedení krajských nemocnic v Karlových Varech a Chebu přichází krátce po sestavení nové krajské vlády, tvořené zastupiteli za STAN, Piráty, Místní, ODS a KDU-ČSL, VOK a SNK1.

Jitka Samáková byla v čele představenstva KKN od roku 2017, stejně jako člen představenstva David Bracháček. Třetím členem představenstva byl Josef Mašek, který v roce 2018 vystřídal Josefa Märze, který rezignoval. 

Josef März (VOK) se po loňských krajských volbách stal uvolněným zastupitelem, který má na starosti právě oblast krajských nemocnic, aktuálně se podílí i na krajské strategii očkování proti covid-19.