Brýle jsou módní doplněk, ne vada na kráse, ukazuje retro výstava v Chebu

  9:26
Dlouho opomíjenou kapitolu českého designu a módy, konkrétně brýle a jejich produkci, představuje nová výstava v chebském Retromuseu. Připomíná, že brýle byly v bývalém Československu dlouho považovány spíše za zdravotní pomůcku, dokonce za vadu rušivě zasahující do vzhledu člověka, než za svébytný módní doplněk.

Výstava Brejle a okuliare v chebském Retromuseu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Expozice rovněž shrnuje výsledky prvního průzkumu, který se v předchozích letech v této oblasti uskutečnil. Díky němu se podařilo objevit zajímavé archivní prameny a shromáždit řadu artefaktů, které dokládají bohatou tradici a vynikající kvalitu československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí.

Výstavní projekt, zaměřený na brýlové obruby z období Československa, prezentuje kolekci nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa, na nichž vysvětluje základní genezi jejich designu, a zároveň nabízí vhled do brýlařského řemesla a používaných technologií. 

Některé z vystavených modelů propojuje se snímky známých osobností naší historie, jež bychom si bez jejich charakteristických brýlí dnes nedokázali představit, například Saskia Burešová.

„Jedním z hlavních cílů výstavy je upozornit na tvorbu Jaroslava Trubače, který mezi lety 1964 a 1988 navrhl nejvýraznější typy brýlových obrub, a zasadit jeho dílo do kontextu československého designu,“ informují organizátoři.

Projekt „Brejle a okuliare“ byl poprvé v menším formátu představen v roce 2021 na přehlídce Designblok, kde mu odborná porota udělila Cenu za mimořádný počin.

Výstava v Chebu potrvá do 3. dubna.