Německá firma bude v Chebu třídit oděvní ramínka, zaměstná 130 lidí

  8:58
V Chebu bude německá firma TFS International třídit a recyklovat použitá oděvní ramínka z plastů. Část vrátí zpět do obchodů, zbytek projde drtičkou. Práci dá 130 lidem.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Společnost zahájila provoz v chebské průmyslové zóně. Objekt, v němž podniká, postavili ve spolupráci firma Panattoni a investor Accolade. Ten také průmyslovou halu vlastní. 

V chebském závodu firmy TFS International se použitelná ramínka přebalí a vrátí zpět do maloobchodní sítě. Zbytek projde drtičkou a následnou recyklací.

„Chceme v nové hale otestovat procesy, které splňují parametry koncepce Průmysl 4.0. Automatizace a robotizace provozu nám pomůže významně zvýšit efektivitu třídění ramínek. Naším cílem je strojově vyhodnocovat, zda dané ramínko lze přímo vrátit do obchodu, či je nutné ho recyklovat,“ popsal jednatel TFS International Bernd Gerrit Bode.

Společnost funguje v hale, která má velikost 7 800 čtverečních metrů a splňuje přísné požadavky na udržitelný rozvoj úrovně Excellent. 

„Jako český lídr v revitalizaci brownfieldů na průmyslové zóny se zaměřujeme mimo jiné na recyklaci stavebního odpadu při výstavbě. A nyní jsme postavili budovu, jejíž podstatou je přímo recyklace, tedy oběhové hospodářství v praxi, navíc v kombinaci s principy Průmyslu 4.0,“ uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička s tím, že společnost Panattoni souběžně v další chebské zóně dokončilahalu pro giganta německé e-commerce Real Digital.

Chebsko je pro firmy atraktivní

Německý prodejce tak od června využívá v areálu na chebském Švédském vrchu budovu o velikosti 27 tisíc čtverečních metrů, která se loni zařadila mezi největší nové nájemní transakce v Česku.

„Chebsko je dnes jednou z nejatraktivnějších lokalit pro rozvoj moderního podnikání ve střední Evropě. Dokazuje to nejen zájem světových nájemců, ale také jejich zaměření na udržitelnou a ke světu kolem nás šetrnou výrobu. Recyklace ramínek může někomu připadat jako maličkost, ale jen si uvědomte, kolik jich máme každý doma, natož kolik jich spotřebují velké řetězce. To, že se někdo zaměří na udržitelnost specifického segmentu, je cesta, kterou v dnešní době vítáme s otevřenou náručí,“ říká Milan Kratina, výkonný ředitel skupiny Accolade, která budovu vlastní.

Společnost TFS vznikla v dolnosaském Nordhornu v roce 1990. V roce 1995 se stala rodinným podnikem, když většinu podílů převzali bratři Bernd Gerrit a Hermann Bodeovi. Firma položila základy systému vratných ramínek tak, jak dnes funguje. Zároveň boří stereotypní pohled na zaměstnance průmyslových parků. Nadpoloviční většinu jejích zaměstnanců totiž tvoří ženy.

Společnost Panattoni ve spolupráci se společností Accolade vytvořila za čtyři roky z Chebu jedno z nejvýznamnějších průmyslových center střední Evropy. V Panattoni Parku Cheb I dnes mají své provozy takové firmy jako Tchibo, DHL či BWI.