Karlovarský kraj bude mít novou přírodní památku, žije tam vzácný motýl

  9:47
Novou přírodní památkou se stanou Louky u Dlouhé Lomnice, kde žije motýl hnědásek chrastavcový. Oblast je cenná také bohatými společenstvy rostlin a živočichů mokřadních luk.

Hnědásek chrastavcový patří ke kriticky ohroženým druhům denních motýlů. V Česku obývá několik desítek lokalit. | foto: archiv krajského úřadu

„Oblast je nyní evropsky významná lokalita a ty musíme podle nařízení Evropské unie postupně převést do přírodních památek, což hbitě a zodpovědně činíme,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Karel Jakobec

Louky u Dlouhé Lomnice se nacházejí v katastrálním území Bochova na Karlovarsku a celková výměra činí 8,1 hektaru.

Hnědásek chrastavcový patří ke kriticky ohroženým druhům denních motýlů, a to nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Vyznačuje se hnědooranžovým zbarvením s typickou tmavou kresbou. U samců je na zadním páru křídel patrný oranžový pás s tmavými tečkami. 

Na území České republiky obývá již jen několik desítek lokalit, přičemž všechny jsou v západních Čechách. 

Na území kraje se vyskytuje také například v evropsky významné lokalitě Horní Kramolín a dalších místech v CHKO Slavkovský les, v Doupovských horách v oblasti Doupovského Mezilesí, v místech s pozůstatky důlní těžby na Sokolovsku či lokalitách v Ašském výběžku a na Chebsku. Existenci tohoto druhu v Evropě nejvíce ohrožuje úbytek vhodných lokalit.