Na Toužimsku někdo zřejmě otrávil samici orla, její mládě v hnízdě uhynulo

  11:44
Kolemjdoucí našli na Toužimsku uhynulou samici ohroženého orla mořského podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které ochránci našli mrtvé přímo v hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do pěti párů orlů mořských.

Samici chráněného orla mořského někdo otrávil na Toužimsku. Její mládě uhynulo ve hnízdě. | foto: Foto Pavla Tájková

Případem se kromě Policie ČR zabývají také pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les. „Můžeme potvrdit, že se případem usilovně zabývají karlovarští kriminalisté, kteří nyní čekají na výsledky pitvy zajištěného dospělého orla mořského i mláděte. Až bude možné v tomto případu sdělit další informace, učiníme tak,“ uvedl mluvčí krajské policie Jakub Kopřiva.

Mrtvou samici orla mořského našli v lese na Toužimsku kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody. Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že v něm jsou ještě živá mláďata.

Mrtvá káňata a lišky někdo otrávil, návnada s jedem zřejmě zabila i krkavce

„Svou pomoc nabídli hasiči, kteří se dostali s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. Tam bohužel našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ říká Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les. Osud druhého ptáka z páru je neznámý.

Psi pátrali po dalších návnadách

Absence vnějších poranění nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje Policie ČR, která zajistila mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Lokalitu prohledala speciální psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO), která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou.

Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. „Prohlédli jsme nejbližší okolí přímo pod hnízdem a následně další lokality výskytu orlů vytipované místním ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady jsme nedohledali,“ říká Hlubocká.

Letos už 18 otrávených dravců

Letos se jedná již o třetí evidovaný případ cíleně zmařeného hnízdění orlů mořských v Česku. „Na Brněnsku a na Pelhřimovsku na jaře někdo pokácel stromy, kde hnízdili orli. Na Pelhřimovsku k tomu došlo v rámci těžby. Na Brněnsku šlo evidentně o úmysl zmařit orlům hnízdění, žádná těžba v okolí neprobíhala. Případy řeší kriminální policie,“ doplnila Hlubocká.

U Lednice našli ochránci otráveného orla mořského. Je to již druhý případ

Ornitologové za letošní rok zaznamenali už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 139 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat.

Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.

V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal.

Krutý způsob usmrcení

V roce 2022 byl myslivec a chovatel holubů a drůbeže odsouzen na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky a následně přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně. V Milovicích na Břeclavsku dlouhodobým pokládáním návnad otrávil několik živočichů včetně kriticky ohrožených luňáků červených. Muž se k činu přiznal.

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. „Karbofuran je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ upozorňuje psovodka Hlubocká, která je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

V Česku hnízdí na 130 párů

Orel mořský je s rozpětím křídel až 2,4 metru největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora. Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Má proto v krajině nezastupitelnou očistnou roli, ale bohužel se také často stává obětí travičů, podobně jako káně lesní, luňák červený či krkavcovití ptáci.

Petr Orel zachraňuje orly už 20 let. Vrací se do přírody navzdory člověku, říká

Populace orla mořského na českém území byla na konci 19. století zdecimována pronásledováním, díky cílené ochraně však jeho počty od 80. let 20. století pomalu stoupají. V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda.

Orli mořští poprvé hnízdí až ve věku 5 – 6 let, jen jednou ročně a mívají pouze 1 až 2 (velmi vzácně tři) mláďata. Zmařený život již dospělého ptáka i mláděte má tak významný negativní dopad na celou místní populaci. „Přitom právě orlice je dokonce ve státním znaku. Orel je vnímán jako symbol svobody a divoké přírody, která je součást národního bohatství. Je proto důležité ji chránit před jakýmikoliv nelegálními praktikami,“ zdůrazňuje Tájková.