Covid odradil budoucí středoškoláky od gastro oborů, naučení byli dobře

  16:10
Většina středních škol v Karlovarském kraji má za sebou první kolo přijímacího řízení. Učitelé si pochvalují, jak se děti připravily. I letos byl velký zájem o studium na gymnáziích, ale třeba karlovarská Střední škola stravování a služeb má opačný problém.

„U oboru kadeřník jsme měli převis o dvě stě procent, velký zájem byl i o truhlařinu,“ říká ředitelka živnostenské školy v Sokolově Ilona Medunová. (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

„Covid nám bohužel zasáhl do oborů gastronomie a hotelnictví dost citelně. Hlavně proto, že si rodiče už nejsou zdaleka tak jistí perspektivou takového zaměstnání,“ říká ředitel školy Jiří Neumann s tím, že opačný problém nastal naopak u tříletých učebních oborů cukrář a kadeřník.

Celkem se na ně přihlásilo 120 uchazečů, přijmout mohla škola jen po patnácti na každý z nich. Jiří Neumann zároveň pochválil úroveň budoucích studentů na obory s maturitou, které škola taky nabízí.

„Výsledky jednotné přijímací zkoušky byly letos možná ještě lepší než v jiných letech, covid necovid,“ uzavírá ředitel.

Velký zájem o učební obor kadeřník zaznamenala i Střední škola živnostenská v Sokolově. „Nyní budeme vyřizovat odvolání a v některých oborech vyhlašovat i druhé kolo přijímacího řízení, u oboru kadeřník jsme ale měli převis o dvě stě procent, velký zájem byl i o truhlařinu,“ upřesňuje ředitelka školy Ilona Medunová.

Roste zájem o ekologii

Střední uměleckoprůmyslová škola v Karlových Varech uzavřela soupis studentů prvních ročníků u uměleckých oborů na začátku jara, talentové zkoušky totiž studenti skládali už v lednu. Standardně je nejvyšší převis u oboru grafický design, z letošních 58 uchazečů bylo přijato 14. 

„Velký zájem byl ale letos také o neumělecké obory, tedy aplikovanou chemii a ekologii a životní prostředí,“ konstatuje ředitelka školy Markéta Šlechtová s tím, že úroveň uchazečů byla na vzdory distanční výuce srovnatelná s předchozími lety.

Přijímačky a čísla

v Karlovarském kraji

  • Střední školy zřizované krajem letos obdržely 3643 přihlášek do maturitních oborů vzdělání, volných míst mají 1820.
  • Vzhledem k tomu, že většina uchazečů odevzdala v prvním kole přijímacího řízení přihlášku do dvou oborů, je počet volných míst zhruba roven počtu uchazečů.
  • Informace o volných místech pro druhé, případně i další kola přijímacího řízení jsou průběžně aktualizovány na webu Karlovarského kraje.

„V případě naší školy jsme vůbec žádný propad znalostí nezaznamenali a to samé registrujeme aktuálně i u maturit. Kolegové jsou leckdy sami překvapeni, jak dobře jsou jejich žáci k maturitě připraveni,“ říká Šlechtová a pokračuje: „Většina našich studentů navíc skládala praktické maturitní zkoušky, které jsou velmi obsáhlé a studenti opravdu poctivě chodili už od zimy na individuální konzultace, aby je zvládli. A i když jsme čistě odborná škola a děti si mohly samy vybrat, zdali budou ústní zkoušky z českého jazyka a angličtiny skládat nebo ne, většina z nich do toho šla.“ 

Ústní zkoušku z českého jazyka nakonec dobrovolně skládalo 62 procent letošních maturantů karlovarské průmyslovky, zkoušku z angličtiny pak dokonce 78 procent.

„Tak moc věřili svým kantorům, že je na maturitu, byť přes obrazovku počítače, připravili dobře, že se toho nebáli. A já jsem na ně za to pyšná,“ dodává Markéta Šlechtová.

O zdravotní obory je zájem

Karlovarská Střední zdravotnická škola zaznamenala letos ještě vyšší zájem než v jiných letech. Týká se to zejména oboru vzdělávání Praktická sestra. Ze 133 zájemců, kteří splnili potřebná kritéria, jich škola mohla přijmout jen 60. 

Bez problémů se podařilo naplnit i první ročníky oborů asistent zubního technika a masér ve zdravotnictví. 

„V jiných letech evidujeme v průměru 240 přihlášek, letos přes tři stovky. Bylo zkrátka z čeho vybírat, což je pak vždycky znát i na výkonech studentů už od prvního ročníku,“ říká zástupkyně ředitelky Jaroslava Hrudkajová.