V kraji startuje projekt Ženy ke klávesnicím, pomůže zvýšit IT kvalifikaci

  9:16
V Karlovarském kraji je aktuálně bez práce bezmála šest tisíc žen. I na ně cílí společný projekt Karlovarské agentury rozvoje podnikání a vzdělávacího neziskového institutu Czechitas. Projekt má začít od září pomáhat ženám zvýšit jejich IT kvalifikaci a vylepšit tak mimo jiné jejich pozici na trhu práce. Nebo jim dát i šanci na lepší profesní kariéru.

Nezisková organizace Czechitas už působí v osmi krajích a v tomto roce se chystá otevřít další pobočky nejen v Karlových Varech, ale třeba také v Plzni. Má na to peníze od sponzora a hlavně si důkladně zmapovala terén.

 „O tento druh vzdělávání je ve vašem regionu zájem, ženy jsou navíc sociálně živější a podnikavější. Nemáme strach, že bychom kurzy nenaplnili,“ říká za agenturu její mluvčí Jan Schönbauer. 

„V našem kraji cílená a systematická podpora vzdělávání žen v oblasti rozvoje digitální gramotnosti dlouhodobě chybí, takže jsme se bez váhání rozhodli spolupráci s touto organizací podpořit,“ upřesňuje krajský radní Patrik Pizinger. 

Odborníky v oblasti informačních technologií poptává podle něj řada firem, avšak tato místa v drtivé většině zastávají muži. „To by se ale mohlo brzy změnit,“ dodává krajský radní.

Nové znalosti, lepší práce

Když pár nadšenců v roce 2014 agenturu Czechitas zakládalo, chtělo právě tohle: vzdělávat ženy tak, aby práci v IT bez problémů získaly a také aby je bavila. 

Dnes je o jejich kurzy v oblasti digitálních dovedností, programování, tvorby a správy webových stránek či přípravy datových analýz čím dál větší zájem a agentura už čerpá i finanční podporu z evropských fondů.

„Můžeme tak až padesát procent kurzů zaplnit ženami, které mají děti, ale nemají peníze. Pro ty byly v uplynulých dvou letech vybrané kurzy zcela zdarma,“ říká Jan Schönbauer.

Jedním dechem přidává i aktuální zkušenost z Českých Budějovic, kde pobočka agentury Czechitas funguje už několik let a pořádá tu vedle jednodenních kurzů už i tříměsíční kurzy digitální akademie. 

„Po jejich absolvování zaznamenáváme padesátiprocentní úspěšnost žen s nalezením nového zaměstnání. A mnohdy i lépe placeného,“ konstatuje Schönbauer.

Spolupráce s organizací Czechitas je zatím naplánována na dobu tří let, počínaje prvním zářijovým dnem letošního roku. Strategické partnerství institutu s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání pak zahrnuje dvě základní oblasti.

„Tou první je marketingová podpora organizace v našem kraji, tou druhou realizace dalších kurzů podle potřeby. A to včetně kurzů pro děti a mládež, jejichž vzdělávání bude vedeno příjemnou hravou formou,“ upřesňuje ředitel karlovarské agentury Vlastimil Veselý. Ten zároveň potvrdil, že jednodenní kurzy budou stát kolem pěti set korun. 

Ty tříměsíční momentálně agentura nabízí zhruba za 12 tisíc, zdaleka ne každá budoucí absolventka však za ně bude platit. Podle Jana Schönbauera by měly být tyto vzdělávací aktivity dál hrazeny z evropských fondů a na finanční podporu by měly dosáhnout nejen ženy na mateřské, ale například i padesátnice se zájmem o rekvalifikaci.