S poliklinikou postavte i parkovací dům, chce po investorovi Cheb

  13:16
V Chebu se rozhořela diskuze, zda zastavět prostor před chebským nádražím. Společnost Chebská zdravotní přišla s nápadem, že tam postaví polikliniku. Lékařský dům by měl vyrůst vedle parkoviště na městském pozemku, který je dnes zarostlý zelení. Dříve tam stávala socha Lenina.

Vizualizace plánované novostavby polikliniky na prostranství před chebským nádražím. | foto: A69 - architekti

Investoři v současné době vyjednávají s radnicí, chtějí pozemek pro polikliniku koupit. Vedení města však souhlas s budoucím prodejem podmiňuje tím, že zároveň s poliklinikou vyroste na místě stávajícího parkoviště nový parkovací dům pro více než tři stovky aut.

Za projektem stavby polikliniky stojí společnost Chebská zdravotní, jejíž jediný vlastník David Soukup před časem vedl sokolovskou nemocnici.

Manažerem projektu je Jakub Pánik. Využívá přitom své zkušenosti z doby, kdy měl ve vedení Karlovarského kraje na starosti zdravotnictví. Čerpá ale i ze své současné funkce člena představenstva krajské hospodářské komory, kde se věnuje stejné oblasti.

Pánik podle svých slov zná přesná čísla o lékařské péči ve městě a také ví, co místním chybí.

„Mým úkolem je vyhledávat nové investory do chybějících zdravotních služeb v našem kraji. Právě z této pozice jsem oslovil pana Soukupa a byl jím pak požádán o koordinaci příprav tohoto projektu,“ říká Pánik, který si myslí, že z projektu může v budoucnu profitovat i chebská nemocnice, která se dnes musí nadbytečně věnovat ambulantní péči.

Bude nutná změna územního plánu

V nové poliklinice by našli zázemí nejen noví doktoři, ale třeba magnetická rezonance, rentgeny či rehabilitace. Zvažuje se ale i kavárna, obchod nebo bankovní pobočka.

První plány, jak by měla oblast po dostavbě vypadat, už jsou k dispozici. Investor v této věci oslovil studio A69 - architekti, které navrhovalo třeba i chystanou přístavbu knihovny.

Nejprve je však nutná změna územního plánu. „Zatímco parkovací dům v souladu s územním plánem je, stavba polikliniky nikoli,“ konstatuje starosta Chebu Antonín Jalovec a vyzdvihuje, že zástupci investora zorganizovali první online veřejnou prezentaci.

„Už jsme se také sešli, abychom doladili další detaily. Prvním krokem je změna územního plánu. Ta by měla být zahájena na počátku příštího roku a pokud najde v zastupitelstvu podporu, tak koncem téhož roku odsouhlasena. Kromě toho jsme se bavili i o majetkoprávních vztazích. Konkrétně u parkovacího domu je otázkou, jak to bude s jeho vlastnictvím a správou,“ vysvětluje starosta Jalovec a dodává, že možností, jak situaci řešit, je celá řada.

O parkovací dům má zájem město

Podle jeho slov bude město trvat na tom, aby parkovací dům spravovalo a nejlépe i vlastnilo město. Radnice by tak mohla ovlivňovat jeho využití a případně i ceny parkovného. Naopak poliklinika bude kompletně záležitost soukromého investora.

„Pro nás je důležité i to, že investor se chce zavázat, že nebude přetahovat personál z chebské nemocnice,“ zdůrazňuje starosta.

Předpokládá, že město v první fázi prodá pozemky, investor objekty postaví a Cheb následně parkovací dům odkoupí.

„Nicméně už před tím by mělo město smluvně ošetřené, jak vznikne mechanismus ceny, kterou bychom následně za ten dům zaplatili,“ dodává starosta.

Záměr chce investor zastupitelům podrobně představit už na listopadovém zasedání, které se uskuteční příští čtvrtek. Diskuzi chce také vést i s chebskou veřejností.