Díky dešti si příroda v Karlovarském kraji po letech užívá ozdravnou kúru

  16:24
Dosavadní deštivé počasí má pro přírodu v Karlovarském kraji řadu pozitiv. Požehnáním je déšť především pro lesy, protože zamezil prvnímu letošnímu rozmnožování a rozletu kůrovce. Po suchých letech si letos příroda užívá ozdravnou kúru.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zemědělci si pochvalují, že mají dvakrát tolik píce, než byli v minulých letech v tuto dobu zvyklí. Také začaly růst houby, zásoby spodní vody v zemi se doplňují a vlhko zasadilo citelnou ránu i metle smrkových lesů, přemnoženému kůrovci.

„V kraji byla většina srážek nepřívalového charakteru a vsákla se. Výsledkem je například růst hub, také pícniny jsou ve výborném stavu. Oproti loňsku, kdy tráva narostla do deseti, maximálně patnácti centimetrů a zemědělci si zoufali, že nebudou mít čím krmit, je letos travní hmoty poměrně hodně. Záleží samozřejmě na nadmořské výšce, ale určitě bude co sklízet,“ řekl pozorovatel počasí a přírody Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku .

Déšť prospěl obilovinám i bramborám. Pravým požehnáním však byl pro lesy, protože zamezil prvnímu letošnímu rozmnožování a rozletu kůrovce. „U nás lilo a lilo, takže letošní první slet lýkožrouta, který bývá v červnu, dopadl katastrofálně. Navíc stromy mají dostatek vláhy, tedy i dostatek smoly, a díky tomu se mohou náletu brouka účinněji bránit. Případné poškození jednoduše zalijí pryskyřicí, a tím vetřelce zahubí,“ doplňuje Kovařík.

Podle jeho slov ale osud letošní populace lýkožrouta bude záležet i na tom, jak bude v polovině července, kdy z napadených stromů vylétá další várka mladých kůrovců. To se koná takzvaný druhý slet.

Dosavadní příznivý stav potvrzují i správci lesů. „Současné počasí zpomaluje vývoj kůrovce a porosty nejsou napadané v takové intenzitě jako v době sucha. Tím, že mají stromy vláhu, zvyšuje se i jejich obranyschopnost proti kůrovci. Na prognózy je ale ještě brzy,“ potvrdila mluvčí společnosti Lesy České republiky Eva Jouklová.

Dostatek vody prospívá ovoci i zelenině

Jásají také zahrádkáři. Zelenina jim díky vláze a příznivým teplotám roste téměř před očima a dostatek vody je vidět i na ovoci. „Problém budou mít asi majitelé anglických trávníků, kteří budou muset častěji sekat. Ale zase se pravidelná přirozená zálivka projeví na kvalitě pažitu,“ konstatoval Kovařík s tím, že déšť pozitivně zapůsobil i na stav podzemních vod.

„Díky srážkám se vlhkost v půdě udrží delší dobu. Co se týče povrchových vod, tak ty jsou na 70 až 90 procentech nasycenosti půdy, podzemní vody jsou na 70 až 80 procentech a ještě asi dva týdny budou mít stoupající tendenci, protože půda je už nasáklá. Musím říct, že takto příznivý stav podzemních vod jsme v regionu už dlouho neměli. Je nejlepší za posledních pět let. Myslím, že sucha se letos nemusíme obávat,“ doplnil Kovařík. 

To ostatně pocítili už i lidé, kteří v uplynulém období zůstávali vinou sucha bez vody. „Tady ty srážky byly poměrně intenzivní, projevilo se to i ve studnách. Lidé, kteří si k nám na úřad jezdili pro vodu, ji už většinou dovážet nemusejí. Mají vlastní. Nicméně neusnuli jsme na vavřínech, výstavba vodovodu a příprava dalšího rozšíření řadu pokračuje,“ potvrdil starosta Hranic Daniel Mašlár.

Příznivý s ohledem na vodu je i výhled počasí na nejbližší dny. „Ve středu bychom měli být bez deště, střídavě se na území kraje objeví kupovitá oblačnost. Od čtvrtka až do neděle ale můžeme čekat další srážky. O nadcházejícím víkendu se s námi rozloučí Medard. Teploty budou příjemné, od 21 do 24 stupňů, při nižší oblačnosti až 27 stupňů. V první dekádě července rozhodně třicítky nečekejme,“ prozradil Kovařík.