iDNES.cz

Těžaři si letos na platech přilepší, zdravotníci ještě musejí počkat

  9:06
Větší částka se v letošním roce objeví také na výplatních páskách zaměstnanců v Karlovarském kraji. Může za to nejen zrušení superhrubé mzdy, ale také výsledky jednání s odborovými organizacemi jednotlivých podniků. Jasno už je například v Sokolovské uhelné, v Karlovarské krajské nemocnici však teprve začalo vyjednávání.

Zaměstnanci Karlovarské krajské nemocnice jako druhého největšího zaměstnavatele v Karlovarském kraji si tak na konečný verdikt musejí počkat minimálně do poloviny ledna.

Platy v Sokolovské uhelné v letošním roce vzrostou na základě kolektivní smlouvy o tři procenta. Téměř devatenácti stovkám lidí navíc zůstanou i veškeré benefity.

Sokolovská uhelná prochází těžkým obdobím útlumu těžby hnědého uhlí a s tím souvisejících provozů.

„Je proto potřeba, asi víc než kdy jindy, poděkovat hlavně vyjednavačům z obou stran. Dokázali najít shodu a uzavřít smlouvu ještě před koncem roku a díky tomu mají zaměstnanci Sokolovské uhelné jistotu, za jakých mzdových podmínek budou od ledna chodit do zaměstnání,” uvedl Jaroslav Rokos, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné.

Průměrný plat v Sokolovské uhelné byl v loňském roce více než 37 tisíc korun. Vedle toho zaměstnavatel vyplácel i 400 korun měsíčně v rámci takzvaného sociálního fondu. Dalších 700 korun pak činil příspěvek na důchodové připojištění. Tyto benefity zaměstnancům zůstanou i letos.

„S ohledem na to, co se na nás navalilo v uplynulém období, a teď mám na mysli celkový tlak na těžbu a zpracování uhlí, emisní povolenky i důsledky, kterými bylo odstavení plynárenské části, je výsledek kolektivního vyjednávání maximem dosažitelného,” zhodnotil kolektivní vyjednávání Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné.

Vyjednávání se nikam neposunulo

Druhý největší zaměstnavatel regionu, Karlovarská krajská nemocnice, sice začal s kolektivním vyjednáváním, ale to se zatím nikam neposunulo.

„Požadavky odborů jsou v některých oborech, hlavně ve službách, neúnosné,“ uvedla Jitka Samáková předsedkyně představenstva KKN.

Odbory podle ní chtějí řešit například také ústavní pohotovostní služby, které sice nejsou předmětem kolektivní smlouvy, ale problém s tím nemá.

„Dokud ovšem nebudeme znát závazek kraje k financování nemocnice, nemůžeme kolektivní vyjednávání uzavřít. V prosinci jsme v minulých letech už měli jasno, ale vzhledem k tomu, jak se protahovala jednání o ustavení vedení kraje, je tentokrát situace složitější,“ doplnila předsedkyně představenstva. 

Karlovarská krajská nemocnice má v koronavirové době na dva tisíce pracovních úvazků včetně brigádníků. Fakticky ale v nemocnicích v Karlových Varech a Chebu pracuje přibližně 1 400 lidí.

Porcelánka zakázky zatím má

Složitější situace je v porcelánce Thun 1794. Tam platy de facto určuje vláda. Většina z přibližně šesti stovek zaměstnanců totiž pobírá minimální mzdu. A ta se rok od roku zvyšuje. 

„Máme vládu, která direktivně zvyšuje minimální mzdu. Je jednoduché říct, že jen o 600 korun, ale pro nás jsou to řádově miliony korun navíc,“ konstatoval Vlastimil Argman, generální ředitel novorolské porcelánky.

Minimální mzda bude letos o zmiňovaných 600 korun vyšší, dosáhne tak částky 15 200 korun. „Automaticky s tím, jak se zvedá minimální mzda, se navyšují i ostatní tarify,“ vysvětlil Argman. 

Průměrná mzda tak v porcelánce Thun 1794 překonává částku 20 tisíc korun. „Ustojíme to, ale musíme mít zakázky,“ řekl generální ředitel.

V tomto ohledu podle něj vstup do roku 2021 vypadá optimisticky. „Uvidíme ale, jak se bude situace vyvíjet dál,“ dodal.

zpět na článek