Ptáci i veverky už mají v Chebu své budky, přibudou lísky i ořešáky

  10:16
Vítězný projekt prvního ročníku chebského participativního rozpočtu nazvaný Oříšky je před dokončením. V parku u Hradební ulice se objeví budky pro zpěvné ptáky a pro veverky, chystá se také sázení nových stromů a keřů, které by přinesly obyvatelům lokality obživu.

Truhlář Gustav Kyselák dodělává únikové východy do budek pro veverky, které budou společně s budkami pro ptáky rozvěšeny v chebském parku u Hradební ulice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle autorky projektu, chebské malířky Dagmar Kaliny, je její nápad zaměřený na zlepšení života ve městě. A to nejen pro lidi, ale také pro zvířata, která v bývalém hradebním příkopu a jeho okolí žijí.

„Ve zdejším parku u Hradební ulice už řadu let přebývá populace veverek obecných. Při budování krajinné výstavy bylo mnoho starých stromů a téměř všechny keře vykáceny. Namísto divokých malin a ostružin tu teď rostou hlavně rododendrony. Ano, pro oko je to pěkné, ale veverky i ptáci tak během chvíle přišli o své úkryty a hnízdní dutiny ve stromech. A hlavně o možnost obživy. Často je vidět, že veverky přebíhají Hradební ulici a v protější soukromé zahradě sbírají lískové oříšky. Jenže je při tom ohrožují automobily,“ shrnuje v krátkosti svůj projekt Dagmar Kalina. 

Ta navrhla, aby v lokalitě přibyly hnízdní budky pro veverky a zpěvné ptactvo. A aby příkré svahy hradebního příkopu porostly nově vysazené lísky. „Na rovné ploše v horní části parku by bylo možné vysázet ořešáky, plodící vlašské ořechy. Z těch budou mít radost i lidé,“ myslí si malířka.

„V současné době už jsou hotové budky pro ptáky a i speciální hnízdní budky pro veverky,“ uvedla mluvčí chebské radnice Simona Liptáková. Doplnila, že na jaro je připravené sázení stromů a keřů.

V Chebu lidé zaslali v rámci prvního ročníku participativního rozpočtu celkem 35 nápadů na vylepšení veřejných prostranství. Ze 17, které úředníci radnice posoudili jako vhodné k realizaci, vybrali lidé hlasováním 14, které se uskuteční.

Přestože se původně uvažovalo, že vzhledem k situaci radnice vyhlásí další ročník participativního rozpočtu až po dokončení stávajících projektů, nakonec se lidé mohou zamýšlet nad vylepšením svého města. „Na rozdíl od předešlé maximální výše částky na jeden nápad, která byla půl milionu korun, je připravena částka dvojnásobná, tedy rovný milion,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec.