Řidiči v Chebu zaparkují i bez mincí, zaplatí pomocí SMS nebo aplikace

  12:14
Město Cheb letos zavádí novinky do parkovacího systému. Změnil se například rozsah některých zón, sjednotil se poplatek za parkovací karty a od Nového roku je možné také zaplatit v parkovacích automatech nejen mincemi, ale také pomocí SMS zprávy nebo mobilní aplikace SEJF.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Novinka se týká oblastí placeného stání s automaty, což jsou náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, části ulice Obrněné brigády, Komenského, Svatopluka Čecha a Kubelíkova,“ vypočítává mluvčí města Tomáš Ivanič s tím, že cena za parkování se nezměnila.

Motoristy budou o novinkách informovat nálepky na automatech. Město zároveň vybaví strážníky potřebnou technikou pro kontrolu zaplaceného parkovného.

Podle chebského starosty Antonína Jalovce stávající systém funguje dobře, nicméně je třeba jej průběžně aktualizovat.

„Ve městě se uskutečnilo šetření brněnské firmy Edit z hlediska vytíženosti jednotlivých míst a výsledky jsou povzbudivé. Systém je poměrně usazený a funguje relativně dobře. Ukazuje se, že možnost kombinace rezidenčního stání spolu s možností parkovat zde v průběhu dne na kotouč vede k vyšší obsazenosti. Nestává se, že místa jsou dlouhodobě blokovaná,“ uvedl Jalovec s tím, že ani z pohledu odborníků není nutné zasahovat do systému parkování ve městě nějakým zásadním způsobem. Také se nepočítá s razantním růstem ceny placeného stání v ulicích.

Radnice nicméně připravila několik drobných vylepšení. Například se sjednotí poplatek za roční parkovací kartu. Ten byl až dosud v některých lokalitách 1 200 korun, v jiných řidiči platili symbolickou stokorunu. 

„Rozhodli jsme, že pilotní projekt, v jehož rámci byla cena za kartu v některých ulicích pouze symbolická, ukončíme a poplatek ve všech zónách sjednotíme. Od Nového roku tak obyvatelé města zaplatí za parkovací kartu pro první auto 600 korun ročně. A to ve všech ulicích placeného stání. Výjimku budou mít pouze obyvatelé Valdštejnovy a Obrněné brigády, kde měli lidé kvůli rekonstrukci komunikací omezené možnosti parkování. Tady lidé zaplatí za parkovací kartu pro první auto pouze 100 korun. Město jim tak chce kompenzovat loňský diskomfort,“ vysvětlil starosta Jalovec.

Ten uvedl, že v roce 2021, budou už motoristé i tady platit za parkovací kartu standardní cenu, která je 600 korun ročně.

Změní se také například rozsah některých zón. Parkovací karty mají nyní možnost získat i obyvatelé části ulice K Nemocnici, a to na jejich vlastní žádost.

Největší problémy jsou na Zlatém vrchu

Problémy ohledně parkování přetrvávají na sídlištích. Nejvážnější je situace na Zlatém vrchu, kde už není možné vytvořit další místa pro automobily kvůli svažitému pozemku. 

„Také na dalších sídlištích mají řidiči problémy, dokonce i ve čtvrtích s rodinnými domky. Tady majitelé často parkují v ulicích, přestože by mohli stát na vlastních zahradách. Ale alespoň je tam místo, kdežto na těch sídlištích je budování dalších parkovišť velmi problematické,“ upřesnil zástupce starosty Miroslav Plevný.

S parkováním bojují i další města v kraji. Například v Sokolově by už v příštím roce měla začít stavba prvního ze dvou parkovacích domů na sídlišti Michal.

Investorem a jeho pozdějším provozovatelem bude městská společnost Sotes. „Je předpoklad, že práce na prvním parkovacím domě začnou v roce 2020,“ potvrdil Vladimír Raizer, ředitel společnosti Sotes.

Vpřed postupuje i technika na parkovištích v centru Karlových Varů. Hlídače v dohledné době nahradí elektronický odbavovací systém. Ten by se podle Lukáše Siřínka, ředitele Dopravního podniku Karlovy Vary, který je správcem parkovišť v centru krajské metropole, měl na třech parkovištích objevit na jaře.

„Investice se neodrazí v cenách parkovného,“ zdůraznil Siřínek, který očekává, že díky efektivnějšímu výběru peněz bude mít zavedení takového systému pozitivní ekonomický dopad.