iDNES.cz

Obují papuče a podpoří péči o umírající, v kraji je o ni stále větší zájem

  9:08
Potkat dnes na ulici někoho v papučích nebude kvůli počasí nejspíš možné, přesto na dnešek připadá takzvaný Papučový den. Obutím domácích trepek upozorní účastníci tohoto happeningu na důležitost domácí hospicové péče. Chystají se na to i lidé v Karlovarském kraji.

Sestry a pracovnice agentury domácí péče Ladara se připravují na papučový den. Akce má formou happeningu upozornit na paliativní hospicovou péči. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Osm z deseti lidí si přeje umírat doma. A my jako poskytovatel domácí hospicové péče se snažíme tato přání plnit,“ uvedla Pavla Andrejkivová, zakladatelka karlovarského mobilního hospicu agentury Ladara.

Paliativní péče, tedy péče o umírající v jejich přirozeném prostředí, je relativně novou službou. Zájem o ni rok od roku roste.

„V roce 2017 jsme měli 19 paliativních klientů, letos je jich už 90. Když se lidé ptají, jak se hospice o nemocné starají, říkáme jim, že to vlastně není nic speciálního. Vracíme se zpět k přirozenosti. Je přece přirozené, že u těžce nemocného blízkého člověka nemá rodina návštěvní hodiny, může u něj být kdykoliv a držet ho za ruku nebo jen stát poblíž,“ řekla Andrejkivová. 

Myšlenka Papučového dne vznikla v roce 2017 v ostravském hospicu Ondrášek. Zprvu to byla jen malá akce pro Moravskoslezský kraj, o rok později se do něj ale zapojily i hospice z dalších koutů republiky. Letos jich bude už 32.

Jedním z nich je i mobilní Hospic Sv. Jiří z Chebu. „Myslím, že vzhledem k počasí na ulicích lidi v papučích neuvidíme. Ale to vůbec nevadí. Vždyť v papučích si to lidé mohou užít třeba i v kancelářích. Například tady v hospici si obujeme teplou domácí obuv a k práci si uvaříme čaj. Věřím, že to bude v sychravém dni velmi příjemné,“ uvedl Marek Lučin z Hospice sv. Jiří.

Podle jeho slov je smyslem Papučového dne především upozornit, že paliativní péče existuje a je dostupná. „Řada lidí totiž stále neví, že ohledně umírání je možné se na nás obrátit. Člověk může odejít z tohoto světa důstojně i z prostředí svého domova,“ řekl a zavzpomínal, že v loňském roce se do projektu zapojili například senátor Miroslav Balatka, poslanec Petr Třešňák, farář Petr Hruška, ředitel Farní charity Sokolov Jan Sebján či ultramaratonec Miloš Škorpil.

„Kolik lidí se k výzvě připojí dnes, to nedokážeme odhadnout. Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsme bohužel ani nemohli připravit žádné doprovodné akce. Ale věříme, že se najde spousta lidí, kteří nás podpoří, přestože si v papučích budou připadat velmi netradičně. Věříme, že dnešní den, který předává poselství, si lidé užijí,“ konstatoval Marek Lučin s tím, že připojit se k Papučovému dni je možné například i pořízením fotografie v papučích. 

„Fotografie může být důležitou informací. Může být impulsem pro rozhodnutí využít péče mobilního hospice. Jeden snímek nebo mnoho společných fotek tak může změnit konec života jinému člověku,“ dodal Marek Lučin.

zpět na článek