Na Kynžvart se vrátí daguerrotypie, slavit se bude výročí kancléře Metternicha

  14:00
Významné výročí se v letošním roce chystá slavit zámek Kynžvart. Před 250 lety se narodil jeden z jeho nejvýznamnějších majitelů, kancléř Metternich. Na zámku se tak budou konat nejrůznější akce, vázané k tomuto výročí, nebudou ale chybět ani ty tradiční.

Přípravu nové expozice na zámku Kynžvart zahájily stavební úpravy interiéru. | foto: MAFRA

V průběhu jubilejního roku by se rovněž měla na zámek vrátit památka UNESCO, vzácná Kynžvartská daguerrotypie. Ta je předchůdkyní dnešní fotografie. Stavební práce, které připraví prostor pro novou expozici, už začaly.

„Vyvrcholením oslav by mohlo být otevření nové expozice věnované daguerrotypii. Chceme tuto vzácnou památku lidem představit v kontextu sbírek knížete Metternicha. Na stavební část příprav naváže instalace výstavních vitrín, panelů či textů. Chtěli bychom ještě letos novou expozici otevřít,“ zmínil plány kastelán Ondřej Cink.

Cink chce Klemense Metternicha, narozeného 15. května 1773, představit návštěvníkům jako všestranně vzdělaného člověka a sběratele. „Některé exponáty chceme vyjmout z depozitářů a poprvé veřejnosti ukázat. Cesta k daguerrotypii tak bude lemována nejvzácnějšími poklady ze našich sbírek. Všechny vystavené předměty poodhalí Metternichovu ohromnou sběratelskou vášeň,“ uvedl kastelán.

K vidění budou i nejstarší rukopisy ze sbírek

Podle Cinka návštěvník postupně projde asi desítku oddělení různých žánrů a směrů. A všude najde něco unikátního. Například ve sbírce soch a plastik reliéfy dánského sochaře Bertela Thorvaldsena, k vidění bude i soubor čtyř deskových obrazů od Bernharda Strigela. Trasa k daguerrotypii, předchůdkyni fotografie, odkryje předměty z egyptologické sbírky včetně dvou dřevěných rakví.

Mezi „předskokany“ památky UNESCO se objeví i nejstarší zámecké rukopisy pocházející z 12. až 14. století a nakrátko bude možné obdivovat také nejstarší knižní kodex z 8. století. Lidé si budou moci prohlédnout numismatickou sbírku kancléře, kolekci asijského umění včetně umně vyřezané loďky ze slonoviny, nejrůznější grafické listy a soubor vůbec nejstarších violoncell na území republiky.

Výjimečně bude přístupná také oranžérie

Zámek v průběhu letošní sezony představí Metternicha i jako obratného diplomata, který je známý svou vizí míru v Evropě. „V květnu pořádáme menší konferenci o významu a odkazu knížete Metternicha, v červnu plánujeme odborné sympozium, kde se ve spolupráci s Národním archivem v Praze a Masarykovým ústavem Akademie věd budeme věnovat opět Metternichovi,“ poznamenal kastelán.

Zámek ale chystá i tradiční akce. Například komediálně laděná divadelní představení, jarmarky či víkend otevřených zahrad, při němž se návštěvníkům výjimečně otevře i zámecká oranžerie. „Do konce března lze zámek navštívit v zimních termínech. Klasická turistická sezona s víkendovými prohlídkami začíná v dubnu. První letošní akcí bude předvelikonoční jarmark, který se na nádvoří uskuteční v neděli 2. dubna,“ dodal kastelán Ondřej Cink.