V roce 1989 ho bezdůvodně zadrželi pohraničníci, dostal odškodné 1 440 korun

  12:24
Psal se rok 1989 a Alexandru Herrmannovi z někdejšího východního Německa bylo pouhých jednadvacet let. Volno trávil v Československu, kde se na jedné z procházek zatoulal až do Starého Hrozňatova. Tamním pohraničníkům se zdál podezřelý. Mysleli si, že chce přejít hranice do svobodné Evropy. A tak ho pro jistotu zadrželi.

Advokát Lubomír Müller zastupuje občany bývalé NDR u českých soudů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mladý muž pak strávil dovolenou ve vazbě. A to bez důvodu, bez soudu. Československá strana jej po 12 dnech z republiky vyhostila a předala do rukou východoněmecké tajné policie.

Herrmann byl po letech v České republice plně rehabilitován. Od ministerstva spravedlnosti získal za pobyt ve vazbě rovněž odškodnění. Je to částka ve výši 1 440 korun.

Předán Stasi

V rozhodnutí o přiznání odškodnění úředníci ministerstva rozepisují, že přiznaná částka za 12 dnů a vyhoštění z republiky obsahuje paušální náhradu ušlého výdělku ve výši tisíc korun, paušální náhradu nákladů vazby 240 korun a paušální náhradu nákladů trestního řízení ve výši 200 korun.

„Ministerstvo spravedlnosti připravilo další ‚skvělé‘ odškodnění, tentokrát pro rehabilitovaného německého občana Alexandera Herrmanna, jemuž přiznalo celých 1 440 Kč za věznění od 26. června 1989 do 7. července 1989. K tomu jen podotýkám, že poté nebyl propuštěn na svobodu, ale vyhoštěn a vydán Stasi,“ reagoval na vyřízení žádosti o odškodnění Herrmannův advokát Lubomír Müller. 

Stasi byla obdobou české StB, hlavní tajnou službou a rozvědkou Německé demokratické republiky, socialistického východního Německa.

Advokát rovněž požádal jménem svého klienta o valorizaci odškodnění. To ale ministerstvo odmítlo. Důvod? Nemá prý k tomu oporu v právních předpisech.

Zbývá jen občanskoprávní žaloba

Pro případ, že by snad rehabilitovaný nebyl s odškodněním spokojen, doporučilo uplatnit nárok prostřednictvím občanskoprávní žaloby.

„Valorizaci odškodnění v položce náhrada ušlého výdělku má stanovit vláda svým nařízením. Od roku 1990 to však žádná vláda doposud neučinila,“ vysvětlil advokát Müller. 

Doplnil, že odškodnění, které mu vyplatilo ministerstvo spravedlnosti, se Alexander Herrmann rozhodl věnovat ve prospěch domova pro seniory Jah jireh v Mariánských Lázních.