Přihlášení lidí k poplatku za odvoz odpadu vázne, můžou přijít o popelnici

  9:18
V polovině ledna uplynula lhůta, do níž se měli majitelé nemovitostí přihlásit na radnicích měst a obcí k nově ustanovenému místnímu poplatku za svoz komunálního odpadu. Tato povinnost vyplývá ze změn zákonů o odpadech a místních poplatcích. Přesto, že tak měli majitelé učinit do 15. ledna, stále jsou v Karlovarském kraji stovky těch, kteří to neudělali.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„V Karlových Varech je to asi dvacet procent majitelů nemovitostí,“ potvrdil radní Martin Dušek. K poplatku se podle něj zatím přihlásily čtyři tisíce z více než pěti tisíc majitelů nemovitostí. 

Podle Jana Kopála, mluvčího magistrátu, může být problém i v tom, že se poplatek dotýká také majitelů rekreačních objektů. „I ti musejí nově platit minimální poplatek 30 korun měsíčně,“ vysvětlil mluvčí.

Magistrát proto vyzývá všechny majitele nemovitostí, aby se k poplatku na radnici přihlásili. Jinak by totiž mohli nejen přijít o popelnici, ale podle náměstka Tomáše Trtka se vystavují i sankci ve správním, případně i exekučním řízení. 

Důvod k pochvale lidí nemají ani v Ostrově. I když se i po vypršení termínu hlásí další, stále chybí téměř dvě stovky registrací. „Z 1 113 poplatníků, tedy uživatelů popelnic, se jich zatím k poplatku přihlásilo 923,“ uvedl starosta Ostrova Jan Bureš

Podle něj je podstatné, že platba za odvoz komunálního odpadu za první pololetí musí být uhrazena do konce července. „Kdyby se někdo k poplatku nepřihlásil anebo nezaplatil v daném termínu, přestane se mu popelnice vyvážet,“ doplnil ostrovský starosta.

O poznání lépe jsou na tom v Sokolově. K 20. lednu se k poplatku přihlásila většina majitelů nemovitostí. „Z 1 174 jich zatím tuto povinnost nesplnilo 74,“ potvrdil Vladimír Meluzín, mluvčí sokolovské radnice. Zákon o místních poplatcích dává podle něj jejich správci možnost sankcí. V Sokolově k nim ale zatím přistoupit nechtějí.

Zcela v klidu mohou zůstat obyvatelé Chebu. Tam totiž lidé odvoz odpadů hradí formou místního poplatku už řadu let. Podle mluvčí úřadu Simony Liptákové v té souvislosti Chebané nemusí podnikat žádné kroky, systém se nemění a zůstává i výše platby, která je 700 korun na osobu a rok.

„Poplatek jsme zachovali na stejné výši jako loni, ale náklady na svoz a likvidaci odpadu budeme bedlivě sledovat, abychom měli představu, kolik městskou pokladnu tato komodita letos celkově stojí,“ řekl chebský místostarosta Ladislav Hrubý.

V Chebu se poplatek nezměnil už roky

Poplatek se v Chebu neměnil už osm let. Do městské kasy přinese přibližně 22 milionů korun, což však roční náklady zdaleka nepokryje. Jen svoz komunálu aktuálně stojí město 35 milionů. Až do loňského roku Chebští za vše kolem odpadů, tedy třídění, svozy všech druhů odpadů, jejich likvidaci, provoz sběrných dvorů a třeba i úklid černých skládek, vydali z rozpočtu okolo 50 milionů korun ročně.

Tam, kde svoz odpadů teprve nyní začínají řešit formou místního poplatku, mnohdy tento krok povede k zvýšení ceny v řádu stokorun ročně. „V případě čtyřčlenné rodiny se standardní popelnicí bude zdražení přibližně o stokorunu měsíčně,“ uvedl mluvčí radnice Meluzín.

Bude podle něj záležet i na tom, jak daná rodina odpady třídí. Sokolov nastavil poplatek za litr uloženého komunálního odpadu na 35 haléřů. „Doposud byl 30 haléřů,“ upřesnil Meluzín.

I v Karlových Varech si majitelé nemovitostí připlatí. Například za osmdesátilitrovou popelnici vyváženou jednou týdně zaplatí za rok 2080 korun. Podle stávajícího ceníku činí náklady na tutéž nádobu se stejnou frekvencí vyvážení 1 536 korun. Cenu za svoz komunálního odpadu přitom krajské město mění poprvé po šestnácti letech.