iDNES.cz

Sestry šly hned po očkování zpět za pacienty, na odpočinek nebyl čas

  13:02
Ráno začalo očkování zdravotníků, záchranářů, hasičů a policistů Karlovarského kraje. Ve třech očkovacích centrech karlovarské, sokolovské a chebské nemocnice se nechali mezi prvními vakcinovat zdravotní sestry a lékaři, kteří se starají o covidové pacienty.

„Nepřemýšlel jsem ani vteřinu, očkování je jediná šance jak si poradit s pandemií. Obával jsem se zároveň vlastního výpadku v případě, že bych onemocněl nebo šel do karantény,“ vysvětlil vedoucí lékař intenzivní péče karlovarské nemocnice Robert Janda, proč se nechal očkovat mezi prvními. 

„V případě, že onemocní lékař nebo sestra, pro zbytek personálu to znamená dramatické navýšení práce,“ dodal. 

Společně s ním se nechalo v karlovarské nemocnici během první hodiny naočkovat i několik zdravotních sester z jeho týmu. Některé šly hned zpátky na covidové oddělení.

„Rozhodně by bylo lepší, aby si šly sestřičky po očkování domů lehnout, ale teď není, kdo by je nahradil,“ sdělil lékař.

Tak špatně ještě nebylo

Oddělení intenzivní péče karlovarské nemocnice se zaplňuje podle Roberta Jandy v posledních dnech ještě rychleji než během vrcholící druhé koronavirové vlny loni v říjnu.

„Tehdy jsme přijímali jednoho pacienta za dva dny, teď jsme oddělení zaplnili téměř na sto procent za pouhých pět dní,“ upozornil lékař.

Podle předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice Jitky Samákové je právě očkování jediné východisko z krize.

„Momentálně je stav naší intenzivní péče před kolapsem, situace je v tuto chvíli nejhorší v nemocnici v Chebu. Rozšířit počet lůžek problém není, limitující se nedostatek personálu,“ upozornila Samáková. 

Akutně jsou podle ní opět zapotřebí v nemocnicích medici a studenti zdravotnických škol. „Hejtmani všech krajů o tom teď jednají s Ústředním krizovým štábem,“ dodala.

Index rizika v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji stoupl na hodnotu 96 bodů. Nejhorší situace je nyní na Chebsku, kde za posledních sedm dní přibylo 630 lidí s koronavirovou nákazou, v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je to 688 nakažených. Index rizika se tam čtvrtým dnem drží na nejvyšší hodnotě 100 bodů.

Od února vakcíny i pro seniory

O vakcínu je mezi zdravotníky velký zájem, očkovat se jich chce nechat podle Jitky Samákové až osm z deseti. Karlovarská nemocnice zatím dostala první dávku vakcíny, tedy jedno plato se 195 ampulemi. Z každé lze použít až šest očkovacích dávek. První zásilka by tak měla vystačit na očkování zhruba tisícovky lidí. 

Další dávky by měly dostat nemocnice v kraji ve čtvrtek, během ledna se pak očekávají ještě další tři závozy. Nemocnice chtějí očkovat zhruba 100 lidí denně. 

„Prioritní je pro nás zajistit akutní zdravotní péči v nemocnicích, ale také v zařízeních následné péče a v domovech pro seniory. Proto budeme v první fázi očkovat i zájemce z těchto profesí. Platí to i pro praktické lékaře a ambulantní specialisty,“ dodal Josef März, uvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví. 

Zahájení dobrovolného a bezplatného očkování zájemců z řad veřejnosti se předpokládá s největší pravděpodobností od února 2021.

zpět na článek