V neproočkované obci zlákal mobilní tým jen devět lidí, nezabral ani poukaz

  9:08
Vřesová, malá obec u Chodova na Sokolovsku, má kolem čtyř stovek obyvatel a zdaleka nejnižší proočkovanost v kraji. Pohybuje se sotva kolem 30 procent. I proto tam ve čtvrtek dorazil mobilní očkovací tým složený z hasičů a zdravotníků. Na zájemce o jednorázovou vakcínu Janssen však čekal marně. Dorazila jen hrstka lidí.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Připraveny byly desítky vakcín, vyočkováno jich bylo jen devět. Přesně tolik lidí dorazilo během dvou hodin, po které tým u místního obecního úřadu vyčkával. 

Jako první se nechal naočkovat František Král. „Chystám se vyjet do Německa za prací, takže teď budu to očkování skutečně potřebovat,“ vysvětlil, proč nakonec ke stanovišti zřízeném krajskými hasiči dorazil. 

Vzápětí si přišel pro vakcínu další z místních, Jiří Drážďanský. „Mám obavy z mutace delta a nechci, aby můj syn přišel o tátu a zůstal sám. Má totiž jenom mě,“ svěřil se.

Teď prý bude přemýšlet o tom, že k očkování přemluví i svého potomka. „Kluk se učí na instalatéra v Karlových Varech a ve škole si pobyl jen chvilku. Ve třídě se objevila nákaza a on je teď znovu doma a v karanténě musí být až do konce příštího týdne,“ vysvětlil čerstvě naočkovaný šedesátník.

Nezabrala ani poukázka do restaurace

Sedmdesátník Boleslav Hnojílek si pro vakcínu přišel taky kvůli delta mutaci. „Já se nenechal naočkovat dřív, protože jsem čekal na ruský Sputnik,“ svěřil se volyňský Čech, který se do vlasti vrátil v roce 1991. 

„Já žil na východě přes čtyřicet let a můj organismus je, myslím, zvyklý spíš na Rusko a Ukrajinu nežli na Čechy. I proto jsem čekal na ruskou vakcínu. Jenže ta nedorazila, a když teď sleduju nové covidové přírůstky, už nebudu nic riskovat,“ doplnil.

Podle starosty Vřesové Jiřího Siváka je úspěch, že si pro vakcínu nakonec vůbec někdo přišel.

„Obecně tady u nás důvěra v očkování moc není a já jsem bohužel ten poslední, kdo by měl lidi přesvědčovat. Symbolicky jsme je chtěli namotivovat alespoň tím, že každý ze zájemců o vakcínu dostane poukaz na nápoj zdarma v hodnotě padesáti korun. Dnes tady u nás po čtyřech letech otevíráme restaurační zařízení, poukaz právě tady mohou čerstvě očkovaní uplatnit,“ dodal starosta.

Tým bude jezdit dál, čekají jej třetí dávky

Krajskou koordinátorku očkování Dagmar Uhlíkovou nízký zájem o očkování ve Vřesové nerozladil. „Každý jednotlivec, který se nechá naočkovat, má pro mě smysl,“ uvedla poté, co další zájemce dorazil až po půlhodině čekání. 

Upozornila zároveň, že tým hodlá jezdit po regionu i nadále. „Záležet teď bude hlavně na starostech, zdali ve své obci dokážou lidi přesvědčit. Zatím mám ale zprávy takové, že poptávka po očkování už ani v odlehlých částech kraje, odkud se lidem nechce moc cestovat, skoro žádná není,“ konstatovala. 

Podle Uhlíkové se navíc musí zdravotníci v nejbližších týdnech soustředit na přeočkování třetí dávkou. Mobilní očkovací tým tak nejspíš začne po 20. září vyjíždět hlavně do pobytových sociálních zařízení. „Právě zjišťujeme zájem ze strany vedení domovů pro seniory a dalších institucí, abychom přeočkování zajistili nejen pro klienty, ale i pro zaměstnance,“ vysvětlila Uhlíková.

Všem, kteří se nechali očkovat před osmi a více měsíci, začnou zároveň právě po 20. září poté, co se celorepublikově přeočkování třetími dávkami spustí, chodit SMS zprávy. 

„Nárok na přeočkování má každý, ať už u svého praktika, nebo v některém z očkovacích center. Zpráva je na to upozorní,“ vysvětlila Uhlíková. Sama je potěšena zájmem o přeočkování u zaměstnanců karlovarské nemocnice. „Lékaři i sestry už leckdy dopředu sami zjišťovali, kdy se budou moci co nejdříve přeočkovat,“ řekla.

Celkem už bylo v kraji od začátku očkování podáno 308 320 dávek vakcín, zájem o očkování je však už několik týdnů po sobě slabý a denně se vyočkuje jen kolem tří stovek dávek.