Radary změří řidiče hlavně na příjezdech do Chebu, odhalí i kradená auta

  14:12
Ještě letos by se v ulicích Chebu měly objevit radary. Na problémových místech komunikací budou měřit rychlost projíždějících automobilů a upozorňovat řidiče na její překročení. Cílem je zvýšení bezpečnosti.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„V Chebu by jich mělo být celkem osm,“ přiblížil chebský místostarosta Jiří Černý s tím, že město musí dopravnímu inspektorátu dokladovat potřebnost měření a po osazení techniky bude následovat čas hájení.

„Radary budou první měsíce fungovat ve zkušebním režimu, aby se ověřilo, že místo, kde byly osazeny, bylo zvoleno správně. Neukáznění řidiči tak prozatím vyváznou bez trestu,“ potvrdil Černý.

Teprve po uplynutí zkušební doby do kamer technici nainstalují modul, který bude zjištěné přestupky automaticky odesílat ke zpracování.

Radary by měly městskou pokladnu přijít zhruba na dva miliony korun a vyžádají si rovněž personální posílení chebské radnice, konkrétně odboru, který bude prohřešky řidičů zpracovávat. 

„Radary budou hlavně na příjezdech a výjezdech z města. To umožní například policii monitorovat vozidla, která jsou podezřelá ze spáchání přestupku nebo trestného činu. Může dojít k situaci, kdy z jednoho města do druhého přejíždí kradené vozidlo. Systém, který umí rozeznat SPZ, vyšle echo, že se tu vůz s touto registrační značkou objevil. Další kamery umístíme tam, kde se často překračuje rychlost a hrozí nehody,“ uvedl Černý.

Jak dále řekl, strážníci nyní používají ruční radar. V některých místech přitom za dvě hodiny zjistí i několik desítek případů překročení rychlosti, mnohdy i téměř dvojnásobné. „Například ve městě na padesátce naměřili i 93 kilometrů v hodině,“ upozornil Černý. 

Radary by se podle jeho slov mohly objevit na Ašské, v ulici 17. listopadu, v Podhradu, v Hradišti nebo na Evropské. „V úvahu přichází ale i centrum města, kde se rovněž jezdí velmi rychle,“ doplnil.