Soutěž prověří žáky z informatiky, mezi finalisty jsou i Mariánskolázeňští

  12:34
Hned dva zástupce bude mít Karlovarský kraj ve finále celonárodní soutěže v informatice IT-SLOT. Prvního kola akce, která testuje znalosti dětí z informatiky, se zúčastnilo 8284 školáků. O vítězi se rozhodne mezi padesátkou nejlepších, mezi nimiž jsou i dva žáci z Mariánských Lázní.

Finále soutěže IT-SLOT 2021. | foto: Soukromá střední škola výpočetní techniky s.r.o.

Deváťáci Daniel Horich a Adéla Hrdonková ze Základní školy Jih v Mariánských Lázních vybojovali postup mezi žáky 8. a 9. tříd z celé republiky.

V prosincovém závěrečném kole soutěže budou na půdě organizátora, kterým je Soukromá střední škola výpočetní techniky v Praze, reprezentovat nejen svou školu a město, ale také celý Karlovarský kraj.

„Do prvního kola klání, které testuje znalosti dětí z informatiky, matematiky a logiky, se žáci přihlásí na základě speciálního kódu a následně vyplní vygenerovaný test o pětadvaceti otázkách. Teď se zkusíme připravit na celorepublikové finále, které se koná 14. prosince v Praze,“ popsal učitel informatiky Pavel Knížák.

Soutěže se škola účastní už asi sedmý rok. Vloni obsadila ve finále 14. místo, nejlepší umístění pak zaznamenala před několika lety, kdy sestra nynějšího finalisty, Barbora Horichová, skončila na 5. místě.

Dobrá vizitka pro školu

Ve finálovém klání bude mít své zástupce 42 škol z dvanácti krajů. Maximálního počtu tří finalistů se podařilo dosáhnout pouze ZŠ Třeboň. Šest dalších škol může do finále vyslat dva reprezentanty, kteří v 1. kole skončili mezi 50 nejlepšími řešiteli. Mezi nimi je právě škola z Mariánských Lázní.

„Účast více žáků ve finále soutěže, u některých škol i opakovaná, je skvělá vizitka tamních pedagogů matematiky a informatiky. Obecně se v poslední době míní, že děti ztrácejí schopnost logicky myslet a nalézat vlastní řešení, což potvrzovaly i výsledky předchozích ročníků soutěže IT-SLOT. Letošní klání ale naznačuje, že trend se obrací,“ popsal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky s tím, že první kolo soutěže probíhá vždy v on-line formě.

Neformální výuka motivuje žáky

Test obsahuje úlohy, které prověřují znalosti z oboru ICT. „V těch si je většina soutěžících jistá. Horší výsledky mívají děti už tradičně ve slovních úlohách a v prostorové představivosti, jejichž principy zůstávají v zásadě každý rok stejné,“ poukázal Vodička.

Doplnil, že už vloni organizátoři evidovali bezmála pět tisíc účastníků, letos ale byla účast v 1. kole soutěže rekordní.

„Důvodem vysokého nárůstu soutěžících může být kromě silných populačních ročníků také fakt, že se školy v pandemii naučily lépe fungovat v on-line prostředí a využívají různé druhy neformální výuky, které žáky motivují k práci a bývají vítaným zpestřením. Prezenční finálová účast je pak velká událost, kam žáky doprovází jejich učitelé i ze vzdálených regionů. Hned po skončení testu následuje vyhodnocení a slavnostní vyhlášení vítězů,“ popsal Martin Vodička.

Finále soutěže proběhne 14. prosince přímo v učebnách pražské školy. Na všech padesát finalistů čekají menší dary a pro nejlepší řešitele i jejich školy jsou připraveny hodnotné ceny. Ve hře jsou kvalitní tablety, bezdrátová sluchátka, notebooky a LCD obrazovky.