V opraveném hotelu Praha v Kyselce najdou zázemí počítačoví specialisté

  9:06
V Kyselce se podařilo opravit další historický objekt. Bývalý hotel Praha v centru je opět jako nový. Díky investici společnosti Mattoni 1873 se objekt podařilo vrátit do původní podoby. Původního využití se ale nedočká. V kancelářích, které při rekonstrukci vznikly, najdou zázemí IT specialisté firmy.

„I když naše firma nyní podniká v osmi evropských zemích, zůstává pro nás karlovarský region a Kyselka domovem. Místem, odkud jsme vzešli a o které chceme pečovat. Jsem rád, že jsme mohli rekonstrukcí hotelu Praha přispět k obnově Kyselky,“ řekl Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Restaurace v budově někdejšího hotelu byla v provozu do 80. let minulého století.

„Objekt byl součástí privatizačního majetku stáčírny, nesouvisel ale přímo s výrobou. Bylo těžké pro něj najít využití,“ uvedl právník společnosti Martin Hanzl.

Nakonec padla volba na IT centrálu společnosti. V druhé polovině roku se tak pod střechu rekonstruovaného objektu nastěhuje veškerá potřebná technika a vybavení.

„Provoz by zde mohl začít buď na sklonku roku, nebo na začátku příštího. Zatím je zde místo pro deset odborníků, pokud bude potřeba, můžeme centrálu ještě rozšířit do půdních prostor,“ upřesnil Hanzl.

Spuštění IT centrály předcházela dvoufázová rekonstrukce, která začala už v roce 2013 opravou střechy. Po několikaleté pauze, kdy se hledalo budoucí využití, začala v roce 2018 kompletní obnova objektu. Včetně střechy přišla na 25 milionů korun.

„Všechny kroky jsme konzultovali s památkáři. Bývalý hotel je nyní v původní podobě a je prakticky energeticky pasivní. Kvůli tomu jsme jej museli izolovat. V pohledové části vnitřními izolacemi, v zadní pak venkovními,“ popsal rekonstrukci právník společnosti Mattoni 1873.

V jednom okamžiku ovšem musel investor s památkáři hledat kompromisní řešení. Památkáři trvali na zachování jednoho z oken, za ním ale vznikla serverovna. „Okno tedy zůstalo, ale je slepé,“ řekl ke kompromisu Hanzl.

Není problém opravit, ale najít využití

Starosta Kyselky Aleš Labík vítá každý krok, který vede ke zvelebení obce. Dokázal by si sice představit rychlejší postup obnovy někdejšího areálu lázní, ale na druhou stranu si uvědomuje, že celý proces nemůže jít tak rychle, jak by si vedení obce představovalo.

„Problém je nejen objekty zrekonstruovat, ale také najít pro ně využití,“ naznačil Labík.

Hotel Praha patřil v době největší slávy na sklonku 19. století k nejlepším adresám v Kyselce. Měl velkou zahradní restauraci, kuželkovou dráhu i odpočinkový altán.