iDNES.cz

Ohři ve Svatošských skalách překlenula nová lávka z oceli, dřeva a betonu

  13:20
Nová lávka přes řeku Ohři ve Svatošských skalách u Karlových Varů je konečně otevřena. Stavba z oceli, dřeva a betonu bude sloužit především turistům a cyklistům a doplní tu stávající, která už je v dost nevyhovujícím stavu. V cyklistické sezoně bývá navíc přetížená.

Visutá konstrukce lávky je ocelová s dřevěnou mostovkou z dubu a modřínu. Pro spodní stavbu byl použit beton a pro obklady opěr kámen. 

Elegantním vizuálním prvkem je dřevěné zábradlí z modřínu ve tvaru ondřejských křížů. Ondřejský kříž je šikmý kříž, který svým tvarem připomíná písmeno x a podle legendy byl právě na kříži tohoto tvaru ukřižován svatý Ondřej. 

Celková délka přemostění je 61,5 metru a díky moderní konstrukci budou moci v případě nutnosti lávku použít i záchranáři. 

„Průjezd sanit je důležitý pro případ, že by bylo zapotřebí rychle zasáhnout především s ohledem na blízký rekreační areál, který hojně navštěvují rodiče s dětmi,“ uvedl náměstek hejtmana Dalibor Blažek. 

Přemostění je součástí stezky pro pěší a cyklotrasy číslo 6 – Cyklostezky Ohře, která je páteřní cyklostezkou v Karlovarském kraji. 

Lávku postavila společnost Metrostav, práce začaly na konci ledna tohoto roku. Kraj na novou lávku vynaložil 24,5 milionu korun.

zpět na článek