Jako v Jáchyme, hoď ho do stroje. Hráči při deskovce vyjde kondiciogram

  15:32
Zjistit, co koho čeká v daný den, je nyní snadné díky osmému přírůstku do stáje deskových her, jejichž autorem je Ladislav Tuna z Ostrova na Karlovarsku. Nese jméno Future a velkou roli v ní, podobně jako ve všech zbývajících, hraje matematika.

V pořadí svoji už osmou hru z kolekce Krušnohorské deskové hry, ale první a zatím jedinou pro jednoho hráče nazvanou Future představil aktivní regionální vývojář deskových her Ladislav Tuna. Hráč si s pomocí hry Future může vypracovat svůj denní kondiciogram. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dalo by se říct, že Budoucnost, jak zní český překlad názvu hry, vznikla během koronavirové pandemie. „Dostal jsem totiž podnět vytvořit hru pouze pro jednoho hráče,“ vysvětluje okolnosti vzniku hry Ladislav Tuna.

Jak se Future hraje? Nejprve je v datu narození hráče zapotřebí sečíst čísla dne, měsíce a posledního dvojčíslí roku. Podle znamení se k výslednému číslu přičítá další číslice rozdílná pro muže a ženy. Startovací čáru pak definitivně určí přičtení aktuálního data. Dne, měsíce a opět posledního dvojčíslí roku.

V pořadí svoji už osmou hru z kolekce Krušnohorské deskové hry, ale první a zatím jedinou pro jednoho hráče nazvanou Future představil aktivní regionální vývojář deskových her Ladislav Tuna. Hráč si s pomocí hry Future může vypracovat svůj denní kondiciogram.

A pak už pomocí hrací kostky, která má deset stran, hráč posunuje osm barevných figurek po herním plánu. Jakmile se dostane do výseče dané barvy, hraje roli to, jakým číslem se na něj figurka dostala. Konečný kondiciogram pak hráč dostane přesunutím figurky na dané číslo druhé hrací plochy.

„Osm barev značí osm aspektů života. Zdraví, lásku, peníze, psychiku, štěstí, kondici, rodinu a úspěch,“ říká autor hry. Při práci na ní mu byla předobrazem oblíbená česká komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, v níž se hlavní hrdina František Koudelka v podání herce Luďka Soboty spoléhal právě na denní kondiciogram.

„Z logiky věci je jasné, že se Future dá hrát jenom jednou denně. Každý další kondiciogram by byl fake,“ doplňuje. Cílovou skupinou Future jsou podle něj děti a ženy, které přece jenom kondiciogramům a horoskopům věří více než muži.

Ladislav Tuna své deskovky od podzimu prezentuje pod jednotným podtitulem Krušnohorské hry. S výjimkou GO. „Mým snem je, aby se deskové hry staly jakýmsi typickým krušnohorským výrobkem,“ naznačuje autor, jehož doménou jsou hry didaktické, strategické a zábavné. Dobrodružné v jeho portfoliu nejsou. „Dobrodružstvím je pro mě samotná jejich tvorba,“ podotýká.

První byly upgradované piškvorky

První Tunovou hrou byl Set4, jakési upgradované piškvorky. A pak už přicházely podněty z řad hráčů: „Nemáte něco složitějšího? Vznikl Gestrat. Něco pro více hráčů? Vznikl Square. Pro menší děti? Cirkus. Aby se mohli hráči zapojit už do rozehrané hry? Helix. Něco vzdělávacího? Stramat. Něco pro jednoho? Future,“ zjednodušeně popisuje autor genezi her.

Ty mají nyní, díky spolupráci s velkoobchodem se sportovním vybavením, šanci dostat se i daleko za hranice České republiky. Tomu v dílnách Ladislava Tuny přizpůsobili i jazykové mutace.

„Vedle češtiny je to slovenština, němčina, angličtina, maďarština, polština, rumunština a bulharština. Hru SET4, která vznikla ještě v době, kdy byly Karlovy Vary plné ruských turistů, nabízíme i v ruštině,“ vypočítává Tuna.

Vymýšlení her bylo vždy jeho koníčkem. „Těší mě ale, že mají úspěch. Například v jedné prodejně v Praze mi řekli, že Set4 je geniální,“ uzavírá Ladislav Tuna.

30. října 2021