Z ruiny kulturní památkou, drobná kaplička u Toužimi unikla zkáze

  15:46
Novou kulturní památkou se chlubí Karlovarský kraj. Stala se jí poutní kaple Panny Marie u Lachovic na Toužimsku. Pozdně barokní kapličku, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí, lze najít na křižovatce polních cest přibližně dva kilometry východně od Lachovic.

Poutní kaple Panny Marie u Lachovic na Toužimsku po kompletní rekonstrukci. | foto: NPÚ Loket

Jak uvedla Jelena Dědková z Národního památkového ústavu v Lokti, kapli nechal postavit koncem 18. nebo počátkem 19. století majitel nedalekého - dnes již zaniklého - Dupovského mlýna.

Místo nevybral náhodně. Vede tudy poutní stezka, po které pravidelně procházela procesí z Toužimi, Útviny a Otročína k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skokách.

Drobná sakrální památka je nejen významným dokladem architektonického, stavebního a kulturně-historického vývoje zdejší oblasti, ale i hodnotným krajinotvorným prvkem.

Nachází se na mírném návrší v místě propojení dvou úvozových cest středověkého původu, které jsou patrně pozůstatkem historické stezky z Prahy přes Žlutice, Útvinu a Kynžvart do Chebu.

„Přesná doba vzniku kapličky není jistá. Na mapách I. vojenského mapování z let 1764 až 1778 kaple zachycena ještě není. Objevuje se až na indikační skice stabilního katastru z roku 1841. Podoba kaple však odpovídá baroknímu tvarosloví poloviny 18. století,“ poznamenala Jelena Dědková. 

Doplnila, že nevelká stavba téměř čtvercového půdorysu o straně asi tři a půl metru byla postavena ze smíšeného zdiva, větší část je z lomového kamene, zbytek z cihel.

Hlavnímu průčelí dominuje mohutný štít s postranními volutami a dvojicí pilastrů, které opticky vynášejí nízkou vrcholovou zvlněnou římsu. 

Uprostřed štítu se nachází nika s drobnou parapetní římsou. Hlavní průčelí kaple dále zdobí dva pilastry po stranách vstupu do kapličky, do nějž jsou zasazeny dvoukřídlé dřevěné dveře s kazetami a nadsvětlíkem s otvorem ve tvaru zvonu. Tyto dveře při rekonstrukci nahradily předchozí dveřní výplň, která však také nebyla původní, pocházela zřejmě z období před druhou světovou válkou. 

Jako krytina na sedlové střeše s valbou nad závěrem kapličky byly při rekonstrukci užity bobrovky, původně však střecha byla šindelová. Vnitřní prostor kapličky je zaklenut nízkou kupolovitou klenbou. Při západní stěně je v celé šíři interiéru zhotovena zděná oltářní menza, nad níž se nachází nika. V té dříve pravděpodobně stála socha Panny Marie.

„Rekonstrukce, kterou před několika lety zajistilo město Toužim, znamenala záchranu v té době již značně poničené stavby. Kaple byla znovu zastřešena a omítnuta, vnitřní prostor byl zrestaurován a byly osazeny nové dveře. Ke vstupu bylo vyzděno nové schodiště,“ dodala Jelena Dědková.