Klínovec o víkendu spustí vleky, lyžaři si v kraji většinou připlatí

  16:08
Lyžařské areály v Karlovarském kraji finišují s přípravami na zahájení zimní sezony. Provozovatelé doufají, že uzavírání kvůli koronaviru se jim tentokrát vyhne. Nejvýše položený lyžařský areál v Krušných horách na Klínovci plánuje o víkendu zahájit zimní sezonu.

„Dokončujeme úpravu modré sjezdovky, otevřeme tuto sobotu. Využíváme každé hodiny, kdy se dají spustit sněhová děla. V tyto dny nám pomáhá i nadílka přírodního sněhu,“ uvedla mluvčí klínoveckého areálu Hana Hoffmannová.

Pro provozovatele jsou nyní prioritou páteřní sjezdovky na severní straně Klínovce.

Připravovanou modrou sjezdovku Dámská obsluhuje nejnovější lanovka v areálu s oranžovou krycí bublinou a vyhříváním sedadel. Poprvé bude spuštěna právě v sobotu. 

Lyžovat se zatím na Klínovci bude za snížené ceny. Jeden den pro dospělého bude stát 590 korun, pro dítě 350 korun. Při nákupu skipasů on-line i na místě budou pracovníci areálu kontrolovat potřebný certifikát o očkování či prodělání covidu-19.

V souvislosti se zvyšováním nákladů a energií plánují na Klínovci v sezoně upravit ceny skipasů. A zatímco skipas pro dospělé podraží, dětský lístek oproti minulé sezoně výrazně zlevní.

„Zákazníkům se také letos snažíme vyjít vstříc výraznou slevovou akcí na předprodej sezonních, ale i denních skipasů, a to až do 12. prosince. V minulých letech byla sleva 5 procent, letos bude dokonce více než 20 procent,“ doplnila Hoffmannová.

Bublava bude levná

Zasněžovat se chystají také na Bublavě, kde už mají sněžná děla rozmístěna na sjezdovkách. „Potřebujeme několik dnů mrazu na vysněžení sjezdovek, a pokud počasí vydrží, zahájit provoz můžeme kolem poloviny prosince,“ oznámil provozovatel tamního lyžařského areálu Jiří Lhota. 

Také tady plánují oproti loňsku zvýšit ceny, a to o 15 procent. „I poté ale zůstaneme v celé republice zřejmě nejlevnějším areálem této velikosti a s lanovou dráhou. Denní lístek pro dospělého bude stát v hlavní sezoně 500 korun,“ doplnil. 

Na protiepidemická opatření jsou tu připraveni už od loňska. „Zatím nevíme, jak přesně budou ta opatření vypadat, ale samozřejmě jsme připraveni kontrolovat při prodeji skipasů očkování, případně testy a podobně. Zajistit požadované rozestupy a případnou kontrolu zakrytí dýchacích cest také nebude problém, stejně jako rozmístění dezinfekčních prostředků. Gastroprovozy v areálu provozuje jiný subjekt, ale ani zde zřejmě nebude složité aktuální nařízení dodržet. Takže čekáme, jak budou nařízení upřesněna nebo aktualizována a s kontrolou jejich dodržování počítáme,“ dodal Jiří Lhota.

Výhodný předprodej

Sněhová děla jsou od uplynulého víkendu v provozu rovněž na sjezdovkách areálu na Plešivci.

Ředitel areálu Petr Voráček však zatím nedokáže odhadnout, kdy na svahy budou moci i lyžaři. „První sjezdovku s lanovkou snad spustíme o prvním prosincovém víkendu, ale bude záležet na teplotách,“ předestřel. 

Také na Plešivci se lidé budou muset připravit na zdražování. Tomu se ale mohou vyhnout v případě online nákupu. 

„Pokud si lyžaři zakoupí permanentky dopředu přes náš nový e-shop, tak budou mít stejné ceny, jaké u nás byly v posledních dvou letech. Zbylé ceny půjdou nahoru zhruba o 20 procent. Bude zkrátka výhodnější si vše koupit předem a jít rovnou lyžovat, a to i kvůli bezpečnostním opatřením,“ řekl.

O Vánocích se pojede

Optimisticky hledí do nadcházející sezony provozovatelé lyžařského areálu a lanové dráhy v Mariánských Lázních.

„Pokud všechno klapne, tak bychom měli sjezdovku spouštět 25. prosince v 9 hodin ráno. Když nebude sníh, tak budeme vozit turisty, protože park miniatur u horní stanice lanové dráhy je otevřený celoročně,“ uvedl Vladimír Černý, vedoucí lyžařského areálu Mariánky – Snowhill. 

„Vzhledem k tomu, že v našich nadmořských výškách ještě v listopadu většinou nemrzne, předpokládám, že bychom zasněžovat mohli začít někdy kolem 4. prosince a do toho 25. by mohla být minimálně část areálu pod sněhem,“ nastínil. 

Zdražovat plánují v Mariánských Lázních v řádu procent, podle Černého jde o reakci na signály od dodavatelů energií. Dospělý tak zaplatí za celodenní jízdenku 400 korun, dětská vyjde na 250 korun. Společnost rovněž nabízí celosezónní jízdenku, která platí neomezeně i na lanovou dráhu v zimní i letní sezoně. Ta v současnosti v online předprodeji dospělého vyjde na 3900 korun, přičemž běžná cena je o tisícovku vyšší.

Zdražovat naopak nebudou na sjezdovce v Aši.

„Doba je těžká, zdražovat nechceme, čekáme na přírodní sníh. Budeme zasněžovat, jen pokud nebude zbytí, třeba pokud budou mít děti prázdniny a sníh nebude. Ceník bude stejný jako vloni. Jízdenka na celý den, ovšem bez večerního lyžování, tak vyjde dospělého na 290 korun, děti na 150,“ dodal Jiří Červenka ze společnosti Ašské lesy, která sportoviště na vrchu Háj provozuje.

Autoři: