Božídarský kostel se po opravě znovu otevře, zahrál si i ve filmu

  12:02
Velice živo je v těchto dnech v interiéru božídarského kostela svaté Anny. Vše se chystá na znovuotevření památky po tříleté rekonstrukci. Veřejnosti se kostel otevře v pátek, slavnost samotná je připravená až na sobotu, kdy budou v kostele hned dvě akce.

Rekonstrukce kostela sv. Anny v Božím Daru je hotová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Milovníci vážné hudby ocení zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera. Začíná v 19 hodin,“ uvedl Marek Smitka z Infocentra Boží Dar.

Po vážné hudbě přijde na řadu netypicky nevážný film. V kostele se bude promítat komedie Ten, kdo tě miloval režiséra Jana Pachla.

Jeho dílo má totiž k Božímu Daru velice blízko. V několika záběrech je v něm vidět i interiér kostela svaté Anny, jak vypadal ještě před rekonstrukcí. Navíc se v roli komparzistů představila řada místních. Promítání začíná ve 22 hodin.

Kulturou bude kostel žít i v neděli. Na programu je vystoupení pěveckého sboru Chorensemble Oberwiesenthal. „Ve tři hodiny odpoledne pak začne Mše svatá, kterou bude sloužit plzeňský biskup Tomáš Holub,“ doplnil Smitka. 

Víkend bude vedle znovuotevření kostela patřit také tradiční Anenské pouti. Vedle tradičních atrakcí budou na renesančním náměstí Božího Daru k vidění i ukázky řemesel a umělci z celých Krušných hor. Navíc mohou návštěvníci ochutnat i nejrůznější krušnohorské pochoutky či produkci místních pivovarů.

Právě Anenská pouť si ovšem vyžádá výrazná dopravní omezení v Božím Daru. Vjezd do městečka bude kvůli pouti omezený a parkování v jeho ulicích bude zakázané úplně.

„Pro návštěvníky jsou připravena velkokapacitní vyhrazená parkoviště, například Kapka naproti čerpací stanici Boží Dar. Prosím o ohleduplnost k ostatním a dodržování platných hygienických pravidel, která jsme si kvůli koronaviru rychle osvojili,“ vyzývá Smitka.