Roušek je dost, ale místo ochranných obleků kupuje domov seniorů pláštěnky

  9:16
Karlovarský kraj se snaží předejít zavlečení nákazy koronavirem do domovů seniorů a připravuje se i na situaci, kdyby se nemoc do těchto zařízení přece jen dostala. V každém pečovatelském domě by měl být vyhrazený prostor pro karanténu, REHOS Nejdek navíc dává k dispozici další karanténní lůžka.

„V ostatních krajích vidíme, jak se nákaza v pobytových zařízeních sociálních služeb rychle šíří. A to nejen mezi klienty, ale i mezi zaměstnanci,“ uvedl hejtman kraje Petr Kubis.

V kraji zatím v podobných zařízeních prokázané onemocnění COVID-19 není. „Musíme s tím ale počítat,“ zdůraznil hejtman. 

Koronavirus v Česku

Nákaza se podle jeho názoru může rozšířit od některého z pracovníků, rizikoví jsou ale i sami klienti, přestože jsou už několik týdnů doslova odstřiženi od světa. Uzavření zařízení pro seniory bylo totiž jedním z prvních opatření v boji s koronavirovou infekcí.

Karlovarské Městské zařízení sociálních služeb je takto izolované téměř měsíc. „Karanténu jsme vyhlásili 3. března,“ potvrdil jeho ředitel Milan Martinek.

Vedení zařízení se snaží, aby do budov nikdo cizí nechodil, dokonce platí i zákaz donášení balíčků zvenku. „Je to kruté, ale na druhou stranu jsme našim klientům zřídili obchod, v němž si mohou koupit vše potřebné,“ popsal situaci Martinek. 

Prakticky denně podle něj přicházejí nařízení, doporučení a pokyny od ministerstva zdravotnictví i práce a sociálních věcí a od Asociace poskytovatelů sociálních služeb. „Ve vší vážnosti se snažíme vše dodržovat,“ řekl Martinek. Problém je podle něj v tom, že mnohdy jde spíš o improvizaci. Týká se to například ochranných pomůcek.

Karlovarská zařízení pro seniory jsou na tom v tomto ohledu podle ředitele relativně dobře. „Máme dostatek šitých roušek i respirátory třídy FFP2 pro případ nákazy. Co ale nemáme, jsou jednorázové omyvatelné pláště pro případ, kdy by ošetřovatelky musely k nemocným,“ posteskl si Martinek.

Tento dluh řeší improvizací. „Objednáváme pláštěnky,“ vysvětlil.

Podle záměru vedení kraje by v každém podobném zařízení měl vzniknout karanténní prostor. „Po dohodě s vedením REHOS Nejdek také bude vyhrazena část budovy, která není obsazená, pro klienty sociálních zařízení v karanténě, abychom je oddělili od ostatních,“ popsal záměr kraje hejtman Petr Kubis.

Toto místo podle něj bude sloužit i pro pacienty léčeben dlouhodobě nemocných, u nichž je podezření na nákazu.

Chtějí udržet hlavně dobrou náladu

Navíc bude jedna odběrová sanita vyjíždět do domovů v případě podezření na nákazu. „Její posádka bude provádět testy klientů i zaměstnanců. Jedině tak můžeme včas zachytit problém,“ zdůraznil Kubis.

Kraj s hygieniky také připravil soubor opatření, kterými by se zařízení měla řídit z pohledu prevence a také v případě, že by se nákaza v domovech prokázala.

Součástí bude manuál, jak kontrolovat klienty a jak postupovat, když se objeví klinické příznaky. V současnosti je v pobytových zařízeních sociálních služeb na území Karlovarského kraje přibližně 1 900 klientů a 1 400 zaměstnanců v přímé péči.

„Naším prioritním úkolem je ale udržet mezi klienty dobrou náladu,“ řekl Milan Martinek.

V době, kdy vedení sociálních zařízení musí omezit i styk mezi samotnými klienty, to ale podle jeho zkušeností není nic jednoduchého. „Lidé ovšem tato opatření vnímají jako nutná a s personálem, který se je snaží potěšit alespoň vlídným slovem, spolupracují,“ dodal ředitel.