Vědci z Jáchymova se podíleli na vývoji testu, který odhalí koronavirus

  14:32
Na vývoji nového testu na přítomnost koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19, se podílela i společnost LaNova Consulting z Jáchymova na Karlovarsku. Test s názvem vDetect COVID-19 RT-qPCR se může používat ve všech zemích Evropské unie.

Jáchymovská firma se stala díky zkušenostem Thomase Baranka garantem kvality výroby testu. „Významně se podílel na vypracování finální dokumentace,“ upřesnila vědcův přínos Lada Lapinová Baranek, jednatelka společnosti LaNova Consulting.

Díky těmto podkladům a úspěšným zkouškám trvala registrace testu slovenským Státním ústavem pro kontrolu léčiv pouhé čtyři dny.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

Hlavní předností nového testu je spolehlivost. „Doposud používané techniky nebyly tak citlivé, byly hůř nastavené a nereagovaly dobře,“ vysvětlila Lapinová Baranek. I kvůli tomu se podle ní stávalo, že první test zjistil u pacienta koronavirus, zatímco opakovaný byl negativní.

„Při forenzní analýze slovenští vědci zjistili, že primery, tedy RNA sekvence, používané v protokolu berlínské Charité, nejsou navrženy optimálně. Připravili pak novou verzi, čímž se podařilo dosáhnout větší citlivosti a přesnosti testu,“ podotkla Lapinová Baranek.

„Testy byly validovány v nezávislých laboratořích, které potvrdily jejich vysokou spolehlivost,“ říká o výrobku Pavol Čekan, zakladatel slovenské společnosti Multiplex DX, která dodává klíčové komponenty pro výrobu nových testů.

Vedle vědců této firmy se na jejich vývoji podíleli i odborníci Biomedicínského centra Slovenské akademie věd a Vědeckotechnického parku Univerzity Komenského v Bratislavě.

Finálních podkladů včetně auditu výrobního procesu diagnostické sady spolu s vypracováním dokumentace se pak zhostil jáchymovský odborník Thomas Baranek a Roman Oravec z neziskové organizace CCCT SK.

Vývoj nekončí

Certifikací na Slovensku a možností použití nové testovací sady v celé Evropské unii ovšem společná práce českých a slovenských vědců nekončí. V současnosti testy certifikuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Podle Lady Lapinové Baranek se v blízké době počítá s pozitivními výsledky tohoto procesu. „Jáchymovská společnost LaNova Consulting nyní navíc spolupracuje na přípravě testu, který by umožnil současné testování a rozlišení mezi covid-19 a klasickou chřipkou,“ dodala jednatelka.

Firma, v jejímž čele stojí, patří spíš k těm menším. Klinický výzkum, který je jejím převládajícím oborem, není pro region typický. „Snad se to jednou změní a náš kraj vsadí více na vědu a výzkum,“ dodala Lada Lapinová Baranek.

V kraji bylo 4. června 25 lidí pozitivních na koronavirus. Nejhorší situace je na Chebsku, kde hygienici evidovali ke stejnému datu 21 nemocných.

Chebsko mělo dvě výrazná ohniska onemocnění - Mariánské Lázně a Cheb. Diagnózu covid-19 si v celém kraji zatím vyslechlo 462 lidí. Většina z nich, 399 se vyléčila, v souvislosti s onemocněním ovšem v kraji zemřelo 38 lidí. U žádného úmrtí ovšem nebyl koronavirus přímou příčinou.