Covid lůžka v kraji se rychle zaplňují, kapacita chybí hlavně personální

  14:26
Nemocnicím v Karlovarském kraji se rychle plní lůžka intenzivní péče pro covidové pacienty v těžkém stavu. Stoupá i počet pozitivně testovaných za den. Zatímco před deseti dny jich bylo 39, v úterý už jejich počet vzrostl na 290. Aktivních případů onemocnění covid-19 v regionu jsou tak už téměř dva tisíce.

Ve dvou krajských nemocnicích v Karlových Varech a Chebu je aktuálně 52 hospitalizovaných s onemocněním covid-19.

„V Karlových Varech je na intenzivní péči deset pacientů a 25 dalších na standardních lůžkách, v Chebu máme čtyři pacienty na intenzivní péči a deset dalších s covidem-19. V Karlových Varech tak nyní zbývají čtyři volná lůžka intenzivní péče, v Chebu dvě až tři,“ dodal mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký s tím, že kapacitu lůžek intenzivní péče bohužel nelze navyšovat donekonečna. 

Problém podle něj není v materiálu či ve vybavení, ale v personálu, který už se oběma krajským nemocnicím nedostává.

„Covidová lůžka intenzivní péče vyžadují znalosti a dovednosti z urgentní medicíny a ty mají jen specializované sestry. Ty jsou navíc zapotřebí u každého takového lůžka hned čtyři. Personál postupně školíme už od jara, například se to týká sester z ortopedie, ale jsme v situaci, kdy už to nestačí,“ vysvětlil mluvčí.

Doplnil, že zdravotníkům teď nejvíc pomohou jen přísná epidemiologická opatření, aby se snížila virová nálož v populaci. V kraji zemřelo jen v posledních deseti dnech 21 pacientů s onemocněním covid-19, od začátku pandemie pak celkem 97.

Nemocnice shánějí lidi

Ani jedna z nemocnic v Karlovarském kraji by se nyní neobešla bez takzvaných covid center – zařízení, kam nemocnice pacienty rozvážejí na doléčení. V tuto chvíli fungují v kraji hned dvě.

Covid centrum v mariánskolázeňské nemocnici má kapacitu 39 lůžek a už je naplněno, od začátku týdne začalo fungovat druhé v zařízení Rehos Nejdek. To má kapacitu 66 lůžek a od pondělí v něm vypomáhají i vojáci Armády České republiky. 

Do pátku by sem mělo být podle ředitelky Rehosu Olgy Pištejové umístěno více než třicet pacientů, personálu je tu ale málo. Zařízení shání zejména zdravotní sestry, potřebuje jich minimálně deset.

„Vyzýváme všechny zdravotnické pracovníky, kteří by byli ochotni pomoci, aby se ozvali,“ požádal hejtman kraje Petr Kubis s tím, že zájemci mají volat na telefonní číslo 607 047 350. 

„Kdyby se nám personál zajistit nepodařilo, musel bych přikročit k nařízení pracovní povinnosti u vybraných profesí, to se týká i lázeňských sester,“ doplnil hejtman.

V nemocnicích v Sokolově a v Ostrově už pomáhají studenti zdravotnických škol a také medici. Na výpomoc by měly dorazit i pracovnice ostrovského Městského domu kultury, které budou pomáhat s úklidem a dezinfekcí prostor. Pomáhat už začali zdravotníkům také hasiči a záchranáři.